KIDL stanowczo przeciw zdalnej autoryzacji wyników

Autor: kidl.org.pl/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2017 20:49

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych wystąpiła w poniedziałek (10 lipca) ze ”stanowczym sprzeciwem wobec wprowadzenia zdalnej autoryzacji projektem rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia”.

KIDL uważa, że dopuszczenie zdalnej autoryzacji wyników badań ”stanowi wielkie zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta i to w tak ważnej dziedzinie medycyny laboratoryjnej, jaką jest immunologia transfuzjologiczna”.

Najbardziej zatrważający jest fakt - podkreśla KIDL - że zarówno treść projektu rozporządzenia, jak i wymagania dobrych praktyk przygotowane zostały przez pracowników Ministerstwa Zdrowia bez uwzględnienia stanowisk samorządu diagnostów laboratoryjnych oraz szczegółowej analizy dotyczącej bezpieczeństwa pacjentów i przepisów regulujących zasady wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego.

W opinii KIDL jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest zdalna konsultacja z doświadczonym diagnostą dyżurującym w regionalnym RCKiK, która będzie zgodna z prawem i zapewni bezpieczeństwo pacjenta i diagnosty laboratoryjnego.

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych apeluje do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe wykreślenie przepisów o możliwości zdalnej autoryzacji z projektu przedmiotowego rozporządzenia.

Czytaj: www.kidl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum