KIDL: niepojąco spadła liczba wykonywanych badań profilaktycznych

Autor: oprac. RR • Źródło: KIDL07 lipca 2021 17:01

Sytuacja jest poważna, za chwilę możemy mieć problem z pacjentami, którzy będą zgłaszali się do specjalistów z zaawansowaną postacią chorób - stwierdziła prezes KRDL Alina Niewiadomska.

KIDL: niepojąco spadła liczba wykonywanych badań profilaktycznych
Niewiadomska: gdyby diagnostyka laboratoryjna była właściwie zorganizowana, koszt leczenia pacjentów byłby dużo mniejszy. Fot. PTWP
  • Pandemia COVID-19 pokazała, że mniej osób zgłasza się na badania profilaktyczne
  • Za chwilę możemy mieć problem z pacjentami, którzy będą zgłaszali się do specjalistów z zaawansowaną postacią chorób – oświadczyła prezes KRDL Alina Niewiadomska
  • Niewiadomska zwróciła uwagę na to, że gdyby diagnostyka laboratoryjna była właściwie zorganizowana, koszt leczenia pacjentów byłby dużo mniejszy

Jak przypominała Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych w komunikacie z 7 lipca, rząd zarezerwował na program „Profilaktyka 40 PLUS” 500 mln zł. Program pilotażowy ma na celu ocenę organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. W ramach programu pacjent może skorzystać z pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza.

Pandemia COVID-19 pokazała, że mniej osób zgłasza się na badania profilaktyczne. Potwierdzają to dane NFZ, które przeanalizowała Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.

Liczba badań profilaktycznych spadła nawet o 30-40 procent

Z danych wynika, że nawet o 30-40 procent spadła liczba badań profilaktycznych, które objęte są w programie Profilaktyka 40 PLUS.

Chodzi o podstawowe badanie takie jak morfologia czy glukoza krwi. Wykonano nawet o 35 procent mniej takich badań. To pokazuje, że sytuacja jest poważna i za chwilę możemy mieć problem z pacjentami, którzy będą zgłaszali się do specjalistów z zaawansowaną postacią chorób takich jak cukrzyca, choroby kardiologiczne czy nowotwory – powiedziała prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Gdyby diagnostyka laboratoryjna była właściwie zorganizowana…

Prezes KRDL zwróciła uwagę na to, że gdyby diagnostyka laboratoryjna była właściwie zorganizowana, koszt leczenia pacjentów byłby dużo mniejszy, bo wcześniej wykrywalibyśmy dolegliwości i nie dochodziłoby do rozwoju groźnych chorób przewlekłych.

Zgodnie z raportem NIK z 2017 r., 89% stanowiły badania w medycynie naprawczej (poradnie specjalistyczne, szpitale), a tylko 3-4% badań było zlecanych w POZ. To drastycznie mało.

Obecnie dostępnych jest ok. 1000 punktów pobrań, do których możemy się zgłosić na badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

Czytaj: kidl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum