KE: na terenie UE nie ma podwyższonej radioaktywności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2011 19:32

Kilka tysięcy urządzeń na terenie całej UE mierzy obecnie co godzinę poziom radioaktywności w powietrzu. Komisja Europejska nie ma żadnej informacji o podwyższonym poziomie promieniowania - uspokajała w środę (23 marca) rzeczniczka unijnego komisarza ds. energii Marlene Holzner.

KE: na terenie UE nie ma podwyższonej radioaktywności

- Mamy kilka tysięcy urządzeń w Unii Europejskiej. W normalnych warunkach dokonują one pomiarów co najmniej raz dziennie i to jest prawny obowiązek. W czasie takim jak teraz, gdy mamy wypadki jak w Japonii, kraje członkowskie zobowiązane są do pomiarów co godzinę. Nie mam żadnych wskazań od naszych ekspertów, że mamy obecnie podwyższony poziom radioaktywności w Europie - tłumaczyła Marlene Holzner.

Już 15 marca Komisja Europejska zarekomendowała krajom UE, by sprawdzały świeżą żywność importowaną z Japonii od tej daty pod kątem radioaktywności. Jeśli jakieś państwo stwierdzi podwyższoną radioaktywność żywności, musi zawiadomić inne kraje i Komisję Europejską. Wówczas produkt najprawdopodobniej w ogóle nie trafi na rynek bądź zostanie z niego wycofany.

Według rzecznika KE ds. zdrowia Frederica Vincenta, jeśli jakieś państwo coś wykryje, musi uruchomić albo system wczesnego ostrzegania RASFF (Rapid Alarm System for Food and Feed) bądź system ECURIE (European Community Urgent Radiological Information Exchange). Vincent podkreślił, że taka sytuacja nie miała miejsca od czasów Czarnobyla. Dodał, że w tej chwili bardzo niewiele żywności jest importowanej z Japonii do krajów UE. - Sushi, które jemy w Europie, nie pochodzi z Japonii - zapewnił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum