KE: eksperci unijni pomogą Niemcom szukać źródła zakażeń EHEC

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2011 15:08

Komisja Europejska poinformowała, że do Niemiec przybyło siedmiu unijnych ekspertów ds. bezpieczeństwa żywności, by wesprzeć władze tego kraju w zidentyfikowaniu źródła zakażeń EHEC.

KE: eksperci unijni pomogą Niemcom szukać źródła zakażeń EHEC

- KE przyjęła do wiadomości, że źródłem tym mogą być kiełki fasoli. Wygląda na to, że Niemcy nie eksportują ich ani do innych krajów UE, ani do państwa trzecich. Czekamy jeszcze na potwierdzenie tej informacji ze strony Niemiec - powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde.

Wstępne badania potwierdziły, że wyhodowane w Dolnej Saksonii, na północnym zachodzie Niemiec, kiełki fasoli mogą być źródłem infekcji wywołanej niebezpieczną bakterią EHEC.

Minister rolnictwa Dolnej Saksonii Gert Lindemann powiedział w niedzielę (5 czerwca) na konferencji prasowej, że także kiełki innych warzyw z gospodarstwa ekologicznego w regionie Uelzen między Hamburgiem a Hanowerem są podejrzane. Dotyczy to łącznie 18 różnych mieszanek kiełków, w skład których wchodzą m.in. kiełki różnych odmian groszku, fasoli i rzodkiewki.

Jak już infomowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl we wtorek (7 czerwca) ministrowie rolnictwa państw UE omówią na nadzwyczajnym spotkaniu w Luksemburgu konsekwencje dla sektora rolnego epidemii niebezpiecznej bakterii EHEC.

Ministrowie mają także rozmawiać o możliwych środkach kontroli, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, która zabiła już co najmniej 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2 tys. ludzi, głównie w Niemczech. W spotkaniu najpewniej udział weźmie też, oprócz komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa i szefów resortów rolnictwa, komisarz UE ds. zdrowia i konsumentów John Dalli.

Na wtorkowym spotkaniu ministrów rolnictwa najprawdopodobniej nie będzie specjalnego traktowania tylko hiszpańskich rolników, na których padło podejrzenie ze strony niemieckich władz, że to ich ogórki są źródłem zakażenia. Rzecznik komisarza UE ds. rolnictwa Roger Waite poinformował, że w całej UE spadła konsumpcja warzyw i owoców w wyniki zakażeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum