KE apeluje o dzielenie się szczepionkami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2009 11:27

Komisja Europejska zaapelowała o solidarność między krajami członkowskimi i dzielenie się szczepionkami na nową grypę tak, by przede wszystkim zaszczepieni zostali wszyscy pracownicy służby zdrowia w UE.

Unijna solidarność będzie tym łatwiejsza, że badania naukowe wskazują, iż do uzyskania odporności wystarczy jedna, a nie jak zakładano wcześniej dwie dawki szczepionki.

– Nie wszystkie kraje zapewniły sobie szczepionki. Poprosiłam te, które zabezpieczyły odpowiednią ilość, o pomoc tym, które tego nie zrobiły. Wszyscy pracownicy służby zdrowia muszą być zaszczepieni we wszystkich krajach – powiedziała unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu w Luksemburgu po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów zdrowia „27" poświęconym nowej grypie.

Ministrowie potwierdzili, że priorytetowymi grupami objętymi szczepieniami mają być osoby powyżej 6. miesiąca życia, cierpiące na choroby przewlekłe, kobiety w ciąży i personel medyczny – tak jak zalecił w sierpniu unijny Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia. Wyznaczenie grup jest konieczne, bowiem wiadomo, że szczepionka nie jest natychmiast dostępna dla wszystkich osób w tym samym czasie.

Z uwagi na różnice zdań między krajami członkowskimi, w UE nie ma jednak zgody na jedną unijną strategię szczepień społeczeństwa - są jedynie „opcje, którymi kraje członkowskie mogą się zainspirować, by określić swoje strategie szczepień". Ministrowie podkreślili, że ochrona zdrowia należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich, a uzgodnienia na szczeblu UE nie są bezwzględnie wiążące, bowiem należy brać pod uwagę specyfikę poszczególnych krajów.

Komisarz dodała, że  UE obowiązuje solidarność, co znaczy, że musimy sobie nawzajem pomagać. W najbliższych dniach producenci przedstawią konieczne ekspertyzy wskazujące, że skuteczne będzie jednorazowe szczepienie - co zwiększy ilość dostępnych na rynku dawek. Dotychczas w UE dopuszczono do użytku trzy szczepionki: Focetrę koncernu Novartis, Pandemrix GlaxoSmithKline oraz Celvapan firmy Baxter.

– Wiele krajów UE będzie w stanie udostępnić część zamówionych przez siebie szczepionek innym – cieszyła się Wasiliu. Powiedziała, że ministrowie przyjęli z ulgą wiadomość, że wystarczające będą pojedyncze szczepionki, „bo koszty walki z grypą spadną".

Polski resort zdrowia podpisał list intencyjny na zakup szczepionek; zgodnie z zaleceniami ekspertów wyznaczono też grupy priorytetowe. W pierwszej kolejności szczepione mają być osoby z tzw. grup ryzyka: dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży cierpiące na inne schorzenia, pracownicy służby zdrowia oraz innych służb ważnych dla funkcjonowania państwa (policji, wojska i transportu).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum