Już ponad tysiąc ofiar śmiertelnych cholery na Haiti

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2010 19:13

Bilans ofiar śmiertelnych szalejącej od połowy października epidemii cholery na Haiti przekroczył tysiąc osób. Jak podało we wtorek (16 listopada) haitańskie ministerstwo zdrowia, do tej pory zmarły 1034 osoby.

Już ponad tysiąc ofiar śmiertelnych cholery na Haiti

Ministerstwo poinformowało, że do szpitali przyjęto 16 799 osób. W stolicy kraju Port-au-Prince było 38 zgonów.

Najszybciej choroba rozprzestrzenia się w slumsach, gdzie – zwłaszcza po styczniowym trzęsieniu ziemi – warunki sanitarne są katastrofalne; brakuje tam toalet i czystej wody. Od dziesięcioleci na Haiti nie było cholery, dlatego też ludzie nie wiedzą, jak się przed nią bronić.

Obawiamy się, że wkrótce w tym kraju zachoruje na cholerę 200 tysięcy ludzi, a może nawet więcej  powiedział w poniedziałek w Nowym Jorku Nigel Fisher, koordynator ONZ ds. pomocy dla Haiti, najbiedniejszego kraju obydwu Ameryk.

W poniedziałek w dwóch miastach – Hinche i Cap Haitien – miejscowa ludność zaatakowała kamieniami żołnierzy misji stabilizacyjnej ONZ. Doszło do gwałtownych starć tysięcy demonstrantów z policją i oddziałami ONZ. Dwie osoby zginęły, a co najmniej 12 zostało rannych. Wcześniej protestujący oskarżali żołnierzy ONZ z Nepalu o sprowadzenie cholery na Haiti i żądali ich wyjazdu. Własnemu rządowi zarzucali bezczynność w walce z epidemią.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum