Józefów: zamknięto oddział dziecięcy Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2018 09:05

Z powodu braku lekarzy czasowo zamknięto oddział dziecięcy Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie. Nie wiadomo też,  jak długo będzie jeszcze funkcjonował oddział młodzieżowy - jest także przepełniony i brakuje w nim personelu.

Józefów: zamknięto oddział dziecięcy Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Na oddziale dziecięcym na niemal pięćdziesiątkę małych pacjentów przypadało 2,8 lekarza. W takiej sytuacji - jak podnosili lekarze - nie tylko leczenie było niemożliwe, ale nawet zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego. Dlatego wszyscy złożyli wypowiedzenia z pracy - czytamy w serwisie forsal.pl.

Jak tłumaczy Michał Stelmański, prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii, obecnie te dzieci, które można wypisać do domów i leczyć ambulatoryjnie, są wypisywane, a te, które wymagają hospitalizacji, rozwożone po kraju.

Tymczasem w całej psychiatrii, zwłaszcza tej dla dzieci i młodzieży, brakuje specjalistów, a lekarze nie chcą się kształcić w tej dziedzinie. Lekarzy dla Józefowa szukają dwie firmy headhunterskie, szpital oferuje służbowe mieszkanie i kilkanaście tysięcy złotych pensji. Stelmańczyk podaje tez inny przykład: dyrektorka SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze kupiła dwa domy jednorodzinne, żeby przyciągnąć lekarzy z rodzinami - i nikogo nie znalazła.

Dla dzieci z Mazowsza i Podlasia, które nie mają całodobowej placówki psychiatrycznej, zostaje oddział psychiatryczny w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Jednak ordynator oddziału, prof. Tomasz Wolańczyk, twierdzi, że nie nie ma możliwości obsłużenia dodatkowych pacjentów - i zapowiada składanie wypowiedzeń. 

Więcej: www.forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum