Jeszcze dwa tygodnie wzrostu zachorowań na A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 16:22

Wzrost liczby zachorowań na A/H1N1 potrwa w Polsce jeszcze przez około dwa tygodnie.

– Później prawdopodobnie nastąpi gwałtowny spadek – powiedział szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Przemysław Guła, opierając się na analizach przeprowadzonych przez biuro. – Cały czas monitorujemy sytuację, także wszystkie zgony z powodów grypopochodnych. Musimy jednak pamiętać, że pod tym względem sytuacja tegoroczna nie różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia rok temu.

– Mieliśmy o tyle lepszą sytuację, że Polska została dotknięta tym problem później. Ale wzrost zachorowalności musi potrwać kilka tygodni - dodał szef RCB.

Jak wyjaśnił, dotychczas w przypadku grypy sezonowej model był taki, że po nagłym wzroście liczby zachorowań jesienią następowała stabilizacja sytuacji, a później, gdy robiło się zimno, dwa miesiące spokoju i kolejny wzrost po odwilży:

– W tym przypadku jest inaczej. Doświadczenia m.in. Ukrainy i państw zachodnich pokazują, że po nagłym wzroście zachorowalności następuje gwałtowny spadek. W Polsce wzrost prawdopodobnie potrwa jeszcze ok. dwa tygodnie.

Prof. Tadeusz Wijaszek, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, powiedział natomiast, że z badań wynika, iż nowej grypy raczej nie powinny obawiać się osoby, które wcześniej chorowały na grypę Hongkong lub rosyjską (występowały one w latach 1957, 1958). – Generalnie nowa grypa jest tak naprawdę zagrożeniem dla osób, które są alergikami, mają astmę czy problemy z układem krążenia – dodał.

Poinformował również, że specjaliści z laboratorium w Puławach przygotowują się teraz do walki z innym wirusem – tzw. Wirusem Zachodniego Nilu, który może zagrozić Polakom latem:

– Jest on prawie w 100 proc. śmiertelny dla człowieka. Objawy są podobne jak w przypadku grypy – wysoka gorączka, nudności, bóle głowy i bóle mięśni. Z tym wirusem trudno walczyć, ponieważ przenoszą go komary, ale jest już szczepionka. Niestety jeszcze nie tak skuteczna, jakbyśmy chcieli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum