Jesteśmy gotowi pomóc ofiarom Fukushimy

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2011 17:46

Katowicka Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku oraz poznańska Klinika Hematologii są wśród z ośrodków, które w razie potrzeby pomogą japońskim ofiarom napromieniowania po awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Jesteśmy gotowi pomóc ofiarom Fukushimy
W związku z awarią w elektrowni Fukushima 500 europejskich ośrodków przeszczepiania szpiku ma być w gotowości, by w razie potrzeby pomóc Japończykom. O pomoc zaapelowało Europejskie Towarzystwo Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT).

Jak poinformował prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, Polska jest gotowa wykonać 20-30 zabiegów przeszczepienia szpiku kostnego w 18 naszych ośrodkach. Jednak jest mało prawdopodobne, aby taka pomoc w ogóle była potrzebna.

- Nasza klinika jest trzecim największym ośrodkiem w Europie przeszczepiającym szpik, wykonujemy około 200 transplantacji rocznie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, ordynator oddziału hematologii i transplantacji Szpiku w SPSK SUM im. Mielęckiego w Katowicach.

- Obserwujemy, chyba jak wszyscy, to, co dzieje się w Japonii. To wielki dramat. Gdyby zaszła taka potrzeba, nasza klinika jest do natychmiastowej dyspozycji, aby nieść pomoc poszkodowanym w Japonii - zaznacza prof. Kyrcz-Krzemień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum