×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jest ustawa, teraz pacjenci czekają na skrócenie kolejek do rehabilitacji

Autor: KL, Naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia06 czerwca 2016 10:02

Od tygodnia obowiązuje ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Chorzy oczekują, że nowe przepisy znaczącą ułatwią im dostęp do świadczeń z zakresu rehabilitacji, bo teraz do fizjoterapeuty nie będą musieli mieć skierowania.

Jest ustawa, teraz pacjenci czekają na skrócenie kolejek do rehabilitacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa daje większe uprawnienia fizjoterapeutom. Będą mogli sami  przeprowadzić badania sprawności pacjenta i ustalić, jakiej terapii potrzebuje. Do tej pory wymagane było skierowanie lekarza, co znacząco wydłużało czas rozpoczęcia rehabilitacji ze względu na kolejki do takich specjalistów jak np. ortopeda.

Jak mówił nam wcześniej dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii pacjenci po zabiegach i operacjach, nawet w trybie pilnym musieli czekać miesiącami w kolejce do fizjoterapeutów, co niweczyło często efekt pracy ortopedów, kardiologów czy neurologów. 

W jego opinii uproszczony system, który skraca drogę np. specjalisty, który operował, do fizjoterapeuty, to krótszy czas oczekiwania na zabiegi.

Zwiększenie uprawnień fizjoterapeutów powinno zatem znacząco ułatwić życie pacjentowi. Teraz chory, który wymaga zaopatrzenia w sprzęt ułatwiający mu funkcjonowanie po urazach, nie będzie też musiał już iść do ortopedy, aby ten zlecił mu zakup takiego sprzętu. Dzięki ustawie zakup może zlecić fizjoterapeuta, choć nie każdy - tylko ten z wyższym wykształceniem.

Fizjoterapeuci, którzy na regulacje swojej profesji czekali blisko 28 lat przyznają, że w Polsce, w ramach usług komercyjnych, pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów bez rozpoznania i skierowania lekarskiego od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

Ustawa, która weszła w życie 31 maja 2016 r. jedynie sankcjonuje stan obecny i chroni pacjenta, m.in. poprzez: wzmożenie kontroli nad działalnością fizjoterapeutów, zmuszenie ich do ubezpieczania się, obwarowanie kodeksem etycznym i konieczność prowadzenia dokumentacji fizjoterapeutycznej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia i aktualnych przepisów NFZ procedury fizjoterapeutyczne stanowią ponad 90% wszystkich procedur rehabilitacji leczniczej. Zdecydowana większość środków wydawanych przez NFZ na rehabilitację medyczną wydatkowanych jest właśnie na fizjoterapię.

Nowe przepisy zobowiązują fizjoterapeutów do powołania samorządu zawodowego, który będzie m.in. tworzył rejestr tych specjalistów, oraz weryfikował ich uprawnienia.  Dzięki rejestrowi pacjenci, a także placówki, będą mogli sprawdzić, kto ma prawo wykonywania zawodu oraz jakie wykształcenie i kompetencje posiada. 

Nadrzędnym celem nowych przepisów jest "oczyszczenie" środowiska z pseudofachowców, którzy do chwili obecnej bez wymaganych kwalifikacji mogli otwierać gabinety fizjoterapeutyczne. 

Szacuje się, ze w kraju jest blisko 70 tys. fizjoterapeutów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze