Jest projekt nowelizacji ustawy o PRM: chodzi o trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 09:32

PSL złożył projekt ustawy, która wprowadza w całym kraju trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego. Taki był postulat ratowników z Olsztyna, którzy weszli w spór z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Jest projekt nowelizacji ustawy o PRM: chodzi o trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego
W skład zespołu miałyby wchodzić co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania czynności ratunkowych oraz kierowca Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Z obecnych przepisów dotyczących Państwowego Ratownictwa Medycznego wynika, że zespół podstawowy, tj. bez lekarza, ma liczyć przynajmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych.

Złożona do Sejmu przez PSL nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie w całym kraju jednolitego modelu trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego, w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania czynności ratunkowych oraz kierowca - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak przekonuje posłanka PSL z Warmii i Mazur Urszula Pasławska, zgodnie z treścią Ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, a brak ustawowych regulacji w sprawie składu osobowego w zespołach ratowniczych nie gwarantuje poszanowania tych praw.

Aktualne zagadnienia dotyczące funkcjonowania pogotowia ratunkowego będą poruszane przez uczestników sesji "Ratownictwo medyczne  zdążyć przed tragedią", która odbędzie się podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Posłanka dodaje, że z obowiązujących obecnie przepisów wynika, że maksymalny ciężar pacjenta transportowanego przez zespół dwuosobowy, wraz z niesionym sprzętem, nie powinien przekraczać 50-55 kg.

W praktyce oznacza to, że większość pacjentów nie powinna być w ogóle transportowana przez zespół dwuosobowy. To powoduje, że często konieczne jest angażowanie dodatkowych sił i środków, np. kolejnego zespołu ratownictwa medycznego, wyłącznie w celu pomocy przy przeniesieniu pacjenta.

Więcej: olsztyn.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum