Jest pierwszy potwierdzony w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem u lekarza

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2020 16:16

Stwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem u lekarza. To lekarz anestezjolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Katowicach.

Pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem u lekarza wykryto w Katowicach; FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska potwierdziła Onetowi, że chodzi o lekarza.

- To pracownik medyczny naszego szpitala - powiedziała Rynkowi Zdrowa Joanna Chłądzyńska, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Przekazała, że pracownik przebywał od 6 marca na kwarantannie domowej. - Wytypowano wszystkich pracowników i ewentualnie pacjentów, którzy mogli mieć kontakt tą osobą. Wykonano u nich priorytetowo testy na obecność koronawirusa - dodała rzeczniczka. Poinformowała, że szpital wysłał w czwartek do laboratorium 48 testów.

Lekarz został przewieziony na oddział obserwacyjno-zakaźny szpitala w Zawierciu. Jest osobą w sile wieku, jego stan jest dobry.

Jak przyznała rzeczniczka UCK, jeszcze w środę część personelu medycznego poprosiła o urlopy opiekuńcze w związku z koniecznością zajęcia się dziećmi po ogłoszeniu zamknięcia szkół. - Nie jest to duża grupa pracowników. Ich nieobecność w pracy nie wpływa na płynność pracy szpitala - zapewniła.

Szpital poinformował na stronie internetowej o odwołaniu wszystkich zabiegów planowych i przyjęć na oddziałach oraz kontrolnych wizyt ambulatoryjnych w przychodniach przyklinicznych. Zawiesił także funkcjonowanie izb przyjęć.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne leczy m.in. osoby chorujące na nowotwory. Jak przypomniała Joanna Chłądzyńska, takie leczenie nie może być przerwane. - Pacjenci, którzy mają w najbliższym czasie zaplanowaną chemioterapię lub radioterapię, nie zostaną jej pozbawieni - informuje rzeczniczka.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach jest dużym, ok. 600-łóżkowym szpitalem.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum