Jest nowe zarządzenie prezesa NFZ. Dotyczy leczenia szpitalnego. Weszło 1 listopada

Autor: oprac. IB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia02 listopada 2021 12:20

Nowe zarządzenie prezesa NFZ to nowelizacja zarządzenia ws. warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe.

Zarządzenie weszło w życie 1 listopada Fot. Shutterstock
  • Od 1 listopada br. weszło w życie zmienione zarządzenie prezesa NFZ ws. warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe
  • Zmiany w zarządzeniu mają związek z opublikowanym obwieszczeniem prezesa AOTMiT z 29 września 2021 r. ws. taryfy dla świadczeń gwarantowanych z obszaru kardiochirurgii obejmujących pomostowanie naczyń wieńcowych
  • W związku z tym w zarządzeniu dokonano modyfikacji w obrębie grup obejmujących procedury pomostowania aortalno-wieńcowego, polegających na utworzeniu trzech grup w miejsce czterech istniejących dotychczas
  • Jednocześnie podwyższono, zgodnie z opublikowaną taryfą, wycenę tych świadczeń

W zarządzeniu Nr 166/2019/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne -  świadczenia kompleksowe wprowadzono zmiany.

Sprawdź: NFZ o podwyżkach. Pielęgniarki, lekarze, diagności, fizjoterapeuci. Kto dostał najwięcej?

Obwieszczenie prezesa AOTMiT. Pomostowanie naczyń wieńcowych. Taryfa świadczeń

Mają one związek z opublikowanym obwieszczeniem Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i  Taryfikacji z dnia 29 września 2021 r. w sprawie taryfy dla świadczeń gwarantowanych z obszaru kardiochirurgii obejmujących pomostowanie naczyń wieńcowych.

Opublikowane obwieszczenie dotyczy taryfy dla świadczeń gwarantowanych z obszaru kardiochirurgii obejmujących pomostowanie naczyń wieńcowych:

  • pomostowanie naczyń wieńcowych z plastyką;
  • pomostowanie naczyń wieńcowych z pw >=2;
  • pomostowanie naczyń wieńcowych bez pw.

Czytaj: NFZ zapłaci więcej za AOS. Jest projekt rozporządzenia. Zmiany mają skrócić kolejki do specjalistów

Trzy grupy procedur zamiast czterech

W związku z tym w zarządzeniu dokonano modyfikacji w obrębie grup obejmujących procedury pomostowania aortalno-wieńcowego, polegających na utworzeniu trzech grup w miejsce czterech istniejących dotychczas.

Pozostawiono grupę E04 łączącą w ramach jednej hospitalizacji procedury interwencyjne z  zabiegami kardiochirurgicznymi.

Dotychczasowe grupy E05, E06 i E07 połączono i dokonano podziału na dwa produkty, zróżnicowane występowaniem powikłań lub ich brakiem:

  • E05G - pomostowanie naczyń wieńcowych z pw >=2 (w nowym kształcie grupy przyjęto konieczność wystąpienia, co najmniej 2 zdefiniowanych powikłań)
  • oraz E06G - pomostowanie naczyń wieńcowych bez pw.

Decyzja ta zapadła z uwagi na fakt, iż przeprowadzone przez AOTMiT analizy wykazały brak wpływu wieku pacjentów na koszty leczenia, natomiast wysoki wpływ innych czynników (m.in.: „NYHA>II”, "komplikacje", "LVEF<32", "leki inotropowe","EGFR<62", "choroby nerek", "migotanie napadowe", "J96.0, J96.9").

Wycena świadczeń w górę

Jednocześnie podwyższono, zgodnie z  opublikowaną taryfą, wycenę tych świadczeń, co ma umożliwić utrzymanie wysokiego standardu leczenia w sytuacji rosnących kosztów wynikających ze wzrostu płac, który powoduje wzrost kosztów funkcjonowania oddziałów i procedur na bloku operacyjnym.

 Zarządzenie weszło w życie z dniem 1 listopada 2021 r.

Czytaj też: To pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze uratowali półtorarocznego Wiktora

Czytaj też: Powstaje polski biodegradowalny stent zewnętrzny w operacjach bypassów

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum