Jest decyzja EMA w sprawie szczepionki Pfizer/BioNTech. Tak, sześć dawek z każdej fiolki

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2021 13:23

Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła w piątek (8 stycznia), że każda fiolka szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek - podało PAP. Na tę decyzję czekali od kilku dni lekarze odpowiedzialni za szczepienia przeciwko Covid-19.

Jest decyzja EMA w sprawie szczepionki Pfizer/BioNTech. Tak, sześć dawek z każdej fiolki
EMA: Każda fiolka szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech zawiera sześć dawek. Fot. archiwum

Przypomnijmy. W grudniu pojawiły się wątpliwości płynące od osób wykonujących szczepienia dotyczące tego, ile dawek szczepionki można pobrać z jednej fiolki. Producent w Charakterystyce Produktu Leczniczego Comirnaty podał, że po rozcieńczeniu jedna fiolka produktu leczniczego zawiera 5 dawek szczepionki. Osoby wykonujące szczepienia zauważyły jednak, że takich dawek w praktyce może być sześć, a nawet siedem.

30 grudnia 2020 r. do tego problemu odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski, który napisał na Twitterze, że w opinii ministra zdrowia oraz konsultanta krajowego ds. farmacji szpitalnej pozyskanie i podanie 6 zamiast 5 dawek z jednej fiolki jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne. Podkreślił też, że taką możliwość dopuściły również USA i UK.

Komunikat w tej sprawie pojawił się również, na stronie MZ. Zgodnie z nim Polska dopuściła i rekomendowała podanie 6 dawek z jednej fiolki, przy zastrzeżeniu, że każdorazowo pacjent musi otrzymać pełną dawkę leku Comirnaty, czyli 0,3 ml.

Z kolei we wtorek (5 stycznia) podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dodał, że każda szczepionka, już po dopuszczeniu, jest cały czas monitorowana i pewne zmiany dotyczące np. dawkowania są wprowadzane.

Dlatego też oczekiwano na wydanie zmian porejestracyjnych dla szczepionki Pfizera. Chodziło właśnie o zwiększenia liczby dawek szczepionki z jednej fiolki, z pięciu do sześciu. 

Teraz potwierdziła te decyzje EMA, które uzyskała zlecenie do zmian od Komitetu ds. Leków (CHMP). Jednocześnie EMA podała, że jeżeli ilość szczepionki pozostająca w fiolce po piątej dawce nie zapewnia pełnej dawki (0,3 ml), pracownik służby zdrowia musi wyrzucić fiolkę i jej zawartość. Nie powinno się zbierać substancji z wielu fiolek w celu uzyskania pełnej dawki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum