Jesienią pierwsze zastosowanie polskiego robota kardiochirurgicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2017 21:59

Pierwsze zastosowanie kliniczne polskiego robota kardiochirurgicznego podczas operacji jest planowane jesienią - poinformowano w piątek (7 kwietnia) podczas konferencji w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu.

Jesienią pierwsze zastosowanie polskiego robota kardiochirurgicznego
Operację z wykorzystaniem robota ma przeprowadzić kardiochirurg dr Grzegorz Religa. Fot. Archiwum

Operację z wykorzystaniem robota opracowanego w FRK im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu ma przeprowadzić jego syn, kardiochirurg dr Grzegorz Religa.

- Wiemy, że będzie to operacja zastawki mitralnej. Technicznie jesteśmy w pełni przygotowani, natomiast konieczne jest dopełnienie pewnych procedur formalnych, prawnych, dlatego planujemy operację jesienią - powiedział w piątek PAP główny konstruktor robota dr hab. Zbigniew Nawrat.

Postępy w pracach nad robotem kardiochirurgicznym były jednym z tematów piątkowej XIV konferencji BioMedTech Silesia, organizowanej przez FRK.

Założona przez wybitnego kardiochirurga, ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę (1938-2009) fundacja wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum