Jeleśnia: teraz karetka pogotowia blisko narciarskiego Pilska

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2009 10:47

Turyści pod Pilskiem, narciarze i mieszkańcy okolicznych wsi nie będą już musieli czekać nawet godzinę na przyjazd karetki pogotowia. W Jeleśni uruchomiono Zespół Ratownictwa Medycznego.

Jeleśnia: teraz karetka pogotowia blisko narciarskiego Pilska
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Latem do gminy Jeleśnia przyjeżdża wiele osób, które wędrują po malowniczych szlakach prowadzących m.in. na Pilsko. Zimą w Korbielowie działa jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich. Po górach rozrzuconych jest też wiele odległych przysiółków, w których mieszkają starsi ludzie. Gdy dochodziło do wypadku albo nagłego zachorowania, trzeba było czekać, aż karetka pogotowia dojedzie z Żywca.

– Nawet dla osoby, która ma złamaną nogę, liczy się czas oczekiwania na pomoc, a co dopiero dla człowieka, którego życie jest zagrożone. W tym wypadku czas dojazdu karetki może mieć decydujące znaczenie – mówi Gazecie Wyborczej Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR.

Gmina od dawna starała się o otwarcie punktu pogotowia ratunkowego. Problemem były koszty – utrzymanie karetki w Jeleśni kosztuje około 700 tys. zł rocznie. Aby pomóc w rozwiązaniu problemu, gmina za prawie 200 tys. zł wybudowała garaż dla karetki obok ośrodka zdrowia oraz w pełni wyposażone pomieszczenia dla jej załogi razem z zapleczem sanitarnym. Wojewoda podjął decyzję o uruchomieniu od sierpnia Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jeleśni.

– W tym roku wojewoda sfinansuje pracę zespołu w sierpniu, wrześniu i grudniu, gdy jest najwięcej przyjezdnych. Postaramy się, aby przyszły rok był już finansowany w całości – informuje GW wójt Jeleśni, Władysław Mizia.

W przygotowanych pomieszczeniach stacjonuje w pełni wyposażona karetka, kupiona przez żywiecki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej. Jej obsadę stanowi dwóch ratowników medycznych, którzy będą interweniować zarówno w stanach zagrożenia życia, jak i przy wszelkiego rodzaju wypadkach. Zespół będzie działał na terenie gmin Jeleśnia (razem z ośrodkiem narciarskim Pilsko), Koszarawa i części gminy Świnna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum