Jelenia Góra i Legnica: w szpitalach ruszyły oddziały buforowe. "Widać taki trend"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2020 17:49

Oddziały buforowe dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19 otwarto w szpitalach w Jeleniej Górze i w Legnicy. Ich uruchomienie ma chronić personel szpitali i jego pacjentów przez ewentualnym zakażeniem koronawirusem.

Chodzi o ochronę przed zakażeniem pacjentów i personelu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Oddziały buforowe otwierane są w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy oraz Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze - przekazał w piątek PAP wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Mają na nie trafiać pacjenci z podejrzeniem COVID-19. Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem pacjenci będą przenoszeni do szpitali zakaźnych, a po wykluczeniu infekcji tym patogenem będą leczeni na właściwym oddziale szpitalnym.

Wicemarszałek Krzyżanowski wskazał, że oddział buforowy to "wentyl bezpieczeństwa" dla szpitali i ich personelu. - Te oddziały powstają z myślą o zabezpieczeniu chorych już leczących się w szpitalu, ale także o personelu szpitala. Chcemy, by pacjenci przebywający w szpitalach z powodu innych chorób czuli się bezpiecznie. Oddziały buforowe mają ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych - podkreślił Krzyżanowski.

Oddział buforowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy został wydzielony z oddziału chirurgii dziecięcej. - Usytuowanie oddziału to decyzja nieprzypadkowa. Naszym zdaniem jest to najlepsze miejsce. Oddział znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie SOR-u, intensywnej terapii i interny. To istotne dla bezpieczeństwa pacjenta oraz dla sprawnej pracy personelu - wyjaśniła dyrektor legnickiego szpitala Anna Płotnica-Mieloch.

Na oddziale buforowym tego szpitala jest osiem łóżek, ale mogą powstać jeszcze dwa dodatkowe miejsca. Pacjentami ma zajmować się tam specjalny zespół lekarsko-pielęgniarski.

Legnicki szpital ma też w oddzielnym budynku oddział przeznaczony dla pacjentów, u których potwierdzono COVID-19. Jest tam 45 łóżek; pięć miejsc OIOM-owych, cztery miejsca dla pacjentów wymagających zabiegów neurochirurgicznych oraz cztery dla pacjentów kardiologicznych.

Z kolei w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Kłodzkiej w Jeleniej Górze oddział buforowy powstał w miejscu oddziały pediatrycznego, który przeniesiono w sąsiedztwo oddziału ginekologicznego. - Oddział buforowy powinien być w każdym szpitalu i widać taki trend. Robimy to po to, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pacjentów dodatnich w innych częściach szpitala. Chcemy wręcz wyeliminować taką możliwość - wskazał wicedyrektor szpitala Nikolaj Lambrinow.

W tym szpitalu na oddziale buforowym jest 10 łóżek; pacjentami również zajmuje się specjalny zespół lekarzy i pielęgniarek.

Piotr Doczekalski - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum