Jedzenie i picie podczas porodu - to jest wybór kobiety

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2010 13:28

Lekarze powinni pozwolić rodzącym decydować o tym, co chcą jeść i pić podczas porodu siłami natury - informują naukowcy z grupy Cochrane.

Badacze zestawili dane z 5 prac naukowych dotyczących obowiązującej praktyki zabraniania jedzenia i picia podczas porodu i nie stwierdzili żadnych korzyści płynących z tego rutynowego postępowania u kobiet o niskim ryzyku komplikacji okołoporodowych.

Od bardzo wielu lat jedzenie i picie podczas porodu uznawano za niebezpieczne, w związku z czym na większości oddziałów porodowych przyszłe mamy nie mogą jeść ani przyjmować żadnych płynów.

Takie postępowanie było dotychczas podyktowane obawą o wystąpienie zespołu Mendelsona czyli specyficznego zapalenia płuc, do którego dochodzi jeżeli podczas znieczulenia ogólnego z powodu np. cesarskiego cięcia, treść żołądkowa dostanie się do drzewa oskrzelowego i płuc. Jednak ostatnio, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii tendencje się zmieniają i kobietom pozwala się jeść i pić to, co chcą podczas porodu.

Naukowcy z grupy Cochrane przeprowadzili analizę danych z 5 badań, którymi objęto w sumie 3130 rodzących kobiet. Autorzy pracy nie zaobserwowali, żadnych korzyści z ograniczania przyjmowania jedzenia i picia u kobiet o niskim ryzyku konieczności zastosowania narkozy.

– Ponieważ nie ma dowodów wskazujących na szkodliwość, ale też dobroczynne działanie zabraniania jedzenia i picia podczas porodu, nie powinno się ograniczać takiej możliwości u kobiet o niskim ryzyku powikłań – stwierdza Mandisa Singata główna autorka badań. I dodaje, że kobiety powinny mieć możliwość samodzielnego decydowania w tym zakresie.

Jak podkreślają naukowcy, dotychczas nie zbadano podobnej zależności u pań o podwyższonym ryzyku znieczulenia ogólnego także konieczne są dalsze badania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum