Jędrychowski o instalacji tlenowej w szpitalu: zbliżamy się do granicznych wielkości przepływów

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2021 17:08

Nikt wcześniej nie zakładał, że tlenoterapia będzie prowadzona w tym samym czasie w całym szpitalu. Boimy się o instalację - mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jędrychowski o instalacji tlenowej w szpitalu: zbliżamy się do granicznych wielkości przepływów
Samego tlenu nie brakuje, gorzej z instalacją Fot. Archiwum
  • Samego tlenu nie brakuje, bo dostawcy nie zgłaszają takiego zagrożenia - mówi dyrektor Jędrychowski
  • W normalnych warunkach w tym samym czasie z tlenoterapii korzysta 3-4 pacjentów i to na niewielkich przepływach tlenu - dodaje
  • Teraz w szpitalu leczonych jest 265 pacjentów covidowych i tlenoterapii potrzebuje ponad 95 proc. - zaznacza

- Do szpitala trafiają w ostatnich dniach osoby, które nie czują, że ich stan dramatycznie się pogarsza. Na pytanie, czy czują duszność, odpowiadają, że nie, a pomiar saturacji pokazuje, że jest ona poziomie znacznie poniżej 90 - mówił w programie "Newsroom" WP dyrektor Marcin Jędrychowski.

Ostatnio jesteśmy pytani o problemy z tlenem

- Wykonanie zdjęcia kontrolnego wskazuje na zajęcie części płuc i po dobie, dwóch od momentu przyjęcia do szpitala u tych pacjentów rozwija się ostra niewydolność oddechowa. I choć dysponujemy wszelkim arsenałem do leczenia pacjentów z Covid-19, stajemy się wobec takiego stanu bezradni - wyjaśniał.

- Ostatnio jesteśmy pytani o problemy z tlenem. Samego tlenu nie brakuje, bo dostawcy nie zgłaszają nam takiego zagrożenia. Ale dysponują oni określonym taborem samochodowym, a tankowanie i rozwożenie tlenu też trwa. Kiedy zdecydowanie rośnie liczba odbiorców, te transporty stają się niewydolne - dodał.

- Ale z tym jesteśmy w stanie sobie poradzić. Gorzej z instalacją do tlenoterapii. Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest nowoczesną jednostką na 1 tys. łóżek, która ma możliwość prowadzenia tlenoterapii w dowolnym miejscu w placówce. Ale o ile zakładano, że będzie ona prowadzona od SOR, poprzez blok operacyjny aż po oddziały łóżkowe, to nikt nie zakładał, że będzie ona prowadzona jednoczasowo - zauważył dyrektor.

Instalacja ma swoje ograniczenia

- W normalnych warunkach w tym samym czasie korzysta z niej 3-4 pacjentów i to na niewielkich przepływach tlenu. Teraz to większość chorych na oddziałach covidowych. Jest ich 265 i tlenoterapii potrzebuje ponad 95 proc. Pozostali chorzy na Covid-19 znaleźli się w szpitalu z innych przyczyn, np. z powodu złamania ręki lub nogi i są to jedyne osoby, które nie korzystają z tlenu. Wszyscy pozostali - tak - zaznaczył Marcin Jędrychowski.

- A instalacja ma swoje naturalne ograniczenia, warunkowane chociażby średnicą rury. Zbliżamy się do granicznych wielkości tych przepływów. Co w sytuacji awarii lub wyczerpania możliwości dostarczania tlenu do pacjentów? Próbujemy rozdzielać oddziały covidowe po różnych budynkach, ale co z tego, skoro mamy ich coraz więcej, a wraz z nimi zużycie tlenu rośnie - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum