Jednodniowy zabieg chirurgiczny u dzieci? W GCDZ na otolaryngologii pobyt trwa kilka godzin

Autor: oprac. JKB • Źródło: GCZD, Rynek Zdrowia14 lipca 2021 16:00

Odcinek leczenia krótkoterminowego w ramach Oddziału Otolaryngologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach funkcjonuje od czerwca. Pobyt po operacjach w zakresie chirurgii twarzowo-szczękowej dzieci trwa zaledwie kilka godzin.

Próchnica butelkowa u 19-miesięcznego dziecka. Fot. Mat. GCZD
  • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zwiększa liczbę operacji w zakresie chirurgii twarzowo-szczękowej
  • Operowane są dzieci z m.in. torbielami w kościach twarzoczaszki, po wypadkach czy z łagodnymi/złośliwymi guzami w obrębie twarzoczaszki
  • W większości przypadków mali pacjenci spędzają w szpitalu jedynie kilka godzin

Jednodniowe zabiegi w GCZD w Katowicach

W GCZD w Katowicach została zwiększona liczba operacji z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Po tego typu operacjach mali pacjenci jeszcze tego samego dnia wracają do domu, co znacznie ułatwia ograniczenie hospitalizacji. Tzw. odcinek leczenia krótkoterminowego w ramach Oddziału Otolaryngologii GCDZ funkcjonuje od początku czerwca tego roku. Od tego czasu zostało zoperowanych kilkadziesiąt dzieci.

- Najczęściej naszymi pacjentami są dzieci z ropniami lub innymi stanami zapalnymi. Nieleczone ropnie zębopochodne mogą prowadzić do ropowicy, a nawet zakończyć się bardzo groźną sepsą, więc takie dzieci wymagają pilnej interwencji chirurgicznej. Druga najczęstsza grupa pacjentów to dzieci z urazami, np. po wypadkach komunikacyjnych - wyjaśnia dr hab.  Bogusława  Orzechowska-Wylęgała, kierująca odcinkiem  leczenia  krótkoterminowego w Oddziale Otolaryngologii GCZD.

Jak czytamy w komunikacie, zabiegi chirurgiczne wykonywane są zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. Często też w jednym dniu dziecko zostaje przyjęte do szpitala, operowane, a następnie wypisane do domu. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, gdy dziecko przechodzi hospitalizację w domu. W niektórych przypadkach pacjent jest przenoszony na Oddział Otolaryngologii.

Szczególna specyfika chirurgii szczękowo-twarzowej u dzieci

Jak się okazuje, szczególną grupą małych pacjentów są dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi albo po porażeniu mózgowym. GCZD zapewnia właściwe świadczenia medyczne dla tych osób. Częstym problemem w tym przypadku jest zaniedbanie, które wynika ze stanu dziecka.

Według podanych informacji, chirurgia szczękowo-twarzowa u dzieci jest dość specyficzna i różni się od tej u dorosłych.

- U dzieci budowa anatomiczna kości twarzoczaszki różni się od dorosłych, występują inne proporcje, małe dzieci mają zawiązki zębów stałych. Wszystko to trzeba uwzględnić podczas zabiegu chirurgicznego u dziecka - podkreśla dr hab. Orzechowska-Wylęgała.

Skąd biorą się problemy z uzębieniem u dzieci?

Specjaliści z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej z GCZD przede wszystkim zwrócili uwagę na częste błędy, które popełniają rodzice. To właśnie złe nawyki są często powodem późniejszych trudności zdrowotnych u dzieci.

- Dzieci są często karmione sztucznie. Dostają butelkę z odżywką, która jest za słodka. Dziecko zasypia z taką butelką w ustach, w efekcie u malucha bardzo szybko rozwija się próchnica. Rodziców to zwykle nie niepokoi, aż do momentu, kiedy pojawi się ropień z powodu pozostawionych korzeni zębów. Wtedy dziecko trafia do szpitala i w pełnym znieczuleniu ma usuwane wszystkie zęby, które nie kwalifikują się do leczenia zachowawczego. Maluchowi trzeba wykonać protezę, którą później co kilka miesięcy trzeba wymieniać - mówi dr hab. Orzechowska-Wylęgała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum