Jeden przypadek zakażenia. Od środy pełny lockdown w Nowej Zelandii

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP17 sierpnia 2021 16:37

Od środy pełny lockdown w Nowej Zelandii. Przyczyną jest jeden potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Pierwszy od lutego.

Nowa Zelandia wprowadza lockdown Fot. Shutterstock
  • Od początku pandemii w Nowej Zelandii odnotowano ok. 2,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem
  • Po wykryciu jednego przypadku wariantu Delta rząd ogłosił pełny lockdown w całym kraju. Było to pierwsze zakażenie w tym kraju od lutego
  • Nowa Zelandia zamknie jutro szkoły, biura i przedsiębiorstwa

Pełny lockdown, ale tylko 3-dniowy. Tygodniowy jedynie w Auckland i Coromandel

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła we wtorek decyzję o wprowadzeniu surowego lockdownu w całym kraju po tym, jak w największym mieście kraju, Auckland, wykryto pierwsze od pół roku zakażenie koronawirusem.

W zdecydowanej większości kraju lockdown rozpocznie się w środę i będzie trwał przez trzy dni. Jedynie Auckland i Coromandel, które zakażony odwiedził w ostatnim czasie, zostaną zamknięte na tydzień.

"Musimy postępować szybko i stanowczo"

W ramach obostrzeń zamknięte zostaną szkoły, biura i przedsiębiorstwa. Świadczone będą jedynie najbardziej podstawowe usługi.

- Najlepsze, co możemy zrobić, by jak najszybciej sobie z tym poradzić, to stanowcze postępowanie - oceniła Ardern podczas konferencji prasowej.

- Wychodzimy z założenia, że lepiej jest zacząć od najwyższego poziomu restrykcji i powoli z niego schodzić, niż robić na odwrót i obserwować, jak szybko rozprzestrzenia się wirus - powiedziała.

Nowy przypadek to prawdopodobnie Delta

Jak dodała, podejrzewa się, że nowy przypadek zakażenia był spowodowany wariantem Delta. Poprzednio ostatnią infekcję w kraju odnotowano w lutym.

W Nowej Zelandii funkcjonowały surowe ograniczenia, co pomogło opanować rozwój pandemii w tym kraju. Od początku pandemii odnotowano tam ok. 2,5 tys. przypadków infekcji koronawirusem, w tym 26 zgonów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum