Jaworzno: zatruci chlorem do końca tygodnia opuszczą szpital

Autor: KP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2009 12:28

Poszkodowani podczas niedzielnego (17 maja) wycieku chloru w jaworznickiej krytej pływali Południowego Koncernu Energetycznego S.A. czują się dobrze. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo i prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu wrócą do domów.

Poszkodowanych zostało 19 osób. Siedem z nich otrzymało wystarczającą pomoc już na miejscu zdarzenia i wróciło do domów. 12 osób trafiło do Wielospecjalistycznego Szpitala w Jaworznie. Jak się okazało największą liczbę poszkodowanych – 10, stanowiły dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Hospitalizowanym pacjentom nie zagraża niebezpieczeństwo. Wszyscy są w stanie stabilnym i czują się dobrze. Jeśli nie wystąpią dodatkowe powikłania już w tym tygodniu powinni trafić do domów. - Dzieciom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Trafiły do nas z podrażnieniami dróg oddechowych, spojówek, krtani, gardła – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wiesław Więckowski, ordynator pediatrii Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Poza dziećmi do szpitala trafili dwaj mężczyźni. Jeden z nich w chwili przewożenia do placówki był nieprzytomny. - Po krótkim czasie odzyskał świadomość. Drugi poszkodowany trafił do szpitala z zaburzeniami rytmu serca. Oboje czują się dobrze - informują lekarze.

Jeśli nie wystąpią powikłania mężczyźni, tak jak i dzieci opuszczą szpital w tym tygodniu. Pacjenci leczeni są objawowo, ponieważ nie ma stosownego antidotum na zatrucie chorem. Podawane są sterydy, leki przeciwalergiczne, antybiotyki, które mają zapobiec zapaleniu płuc.

Zatrucie gazowe chlorem kończy się śmiercią po kilku oddechach. W przypadku Jaworzna wyciek substancji do wody nie spowodował aż tak wielkiego zagrożenia. Zatrucie chlorem powoduje podrażnienia spojówek, krtani, gardła, jamy ustnej, układu oddechowego.

Do wycieku chloru doszło w niedzielę (17 maja), przed godziną trzynastą, na terenie krytej pływalni Południowego Koncernu Energetycznego SA. Do brodzika dostało się około 10 litrów chloru z instalacji, która uzdatnia wodę. Z badań jakie przeprowadził sanepid wynika, że poziom substancji w wodzie był o kilkadziesiąt razy wyższy niż dopuszczalna norma.

Z basenu ewakuowano 118 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum