Jaworzno: stan zatrutych poprawia się

Autor: JJ, PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2009 17:24

Według danych z godziny 16.00 uzyskanych w Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego najciężej zatruty chlorem poszkodowany dorosły (z rocznika 1974) odzyskał przytomność i jego stan poprawia się. Druga osoba dorosła, która hospitalizowano, a która miała kłopoty krążeniowo oddechowe w wyniku zatrucia, także czuje się już lepiej i jego stan lekarze oceniają, jako ogólnie dobry.

Stan dziesięciorga dzieci przebywających w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie jest dobry, ale mogą pozostac na obserwacji jeszcze do trzech dni. Do szpitala mogą się także zgłaszać lodzice z dziećmi, które wróciły z basenu do domów, ale później gorzej się poczuły.

Ekspertyza (z godziny 16.45), którą przeprowadzono na terenie basenu przez Inspektora Sanitarnego dr Grzegorza Chudzika, wykazała, że niecce basenu stwierdzono 10,4  mg/l chloru wolnego, przy normie 0,3 przy PH 5,5

Wydostanie się chloru do basenu w niedzielę (17 maja) był to pierwszy taki przypadek w 14-letniej historii pływalni należącej do Elektrowni Jaworzno. Kierownik wydziału socjalno-administracyjnego zakładu Władysław Mitka zapewnił, że sytuacja jest już całkowicie opanowana.

Mitka wyjaśnił, że przyczyną wypadku była awaria pompy wody:

– Gdy przestała działać pompa, do basenu przez pewien czas dostawał się tylko chlor podawany przez inną pompę, wzrosło jego stężenie, ludzie zaczęli odczuwać problemy z oddychaniem.

Szczegółowe przyczyny wypadku ma wyjaśnić specjalna komisja, ostateczną decyzję o ponownym otwarciu basenu podejmie sanepid.

– Na pewno nie wpuścimy ludzi ponownie na pływalnię, jeśli nie będziemy całkowicie pewni, że nic im nie grozi - zaznaczył Mitka.

Chlor jest niebezpieczną substancją, działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe, może prowadzić do obrzęku płuc, a w dużych stężeniach do śmierci. Na szczęście w tym przypadku - ponieważ chlor od razu zmieszał się z wodą - nie powstała gazowa chmura, która mogłaby wyrządzić znacznie większe szkody. W przeszłości chlor był stosowany, jako broń chemiczna. Dziś jest używany najczęściej, jako wybielacz i środek dezynfekujący.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum