Jaworzno: dwie osoby spośród zatrutych chlorem są w stanie ciężkim

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2009 15:30

Według najnowszych informacji, jakie portal rynek zdrowia.pl uzyskał w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, do tragicznego zdarzenia zatrucia chlorem doszło na basenie w Jaworznie, o godzinie 12.40. Wskutek rozszczelnienia instalacji przy pompie dozującej chlor do odkażania wody, nastąpił wyciek tego bardzo niebezpiecznego związku chemicznego.

W zbiorniku na chlor znajdowało się około 60 litrów, z czego 10 litrów przedostało się do basenowego brodzika. Kapiącym się w basenie zaczęły łzawić oczy, zaczęli odczuwać duszności. Podjęto akcję w wyniku, której z basenu ewakuowano 180 osób.

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl dyżurny operacyjny Centrum Zarządzania Kryzysowego  Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Zientara -  19 osobom poszkodowanym udzielono pomocy. Siedem z nich zostało zabezpieczonych medycznie przez służby przybyłe na miejsce zdarzenia i po udzieleniu im pomocy zostały zwolnione do domu. Dwanaście kolejnych osób zostało przewiedzionych do Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Wśród hospitalizowanych w najcięższym stanie są dwie osoby dorosłe (rocznik 1974 i 1971), z których jedna była nieprzytomna, druga z niewydolnością oddechowo-krążeniową. Zatruciu uległo i zostało hospitalizowanych także w jaworznickim szpitalu dziesięcioro dzieci (roczniki 1982-2007), które są w stanie ogólnie dobrym.

W lutym tego roku kilka osób trafiło do szpitala po wycieku chloru w oczyszczalni ścieków "Południe" przy ulicy Sytej na warszawskich Zawadach. Chlor jest silnie trującym gazem, pierwszym w świecie gazem bojowym, cięższym od powietrza, o nieprzyjemnym duszącym zapachu. Jest używany najczęściej jako wybielacz i środek dezynfekujący. Natomiast z początkiem czerwca 2008 r.  32 uczniów z jednego z poznańskich gimnazjów trafiło do szpitala z podejrzeniem zatrucia chlorem wskutek uszkodzenia zbiornika z chlorem w stacji wodociągowej. W obu przypadkach nie zanotowano zatruć będących zagrożeniem dla życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum