Jarocin: szpital przymierza się do endokrynologicznego punktu konsultacyjnego

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2018 21:30

Chirurg-endokrynolog dr Jerzy Skrobisz przeprowadza w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie od 8 do 10 operacji tarczycy w miesiącu. Najczęściej są to operacje wola guzkowego i raka tarczycy.

Jarocin: szpital przymierza się do endokrynologicznego punktu konsultacyjnego
Od 8 do 10 operacji tarczycy miesięcznie przeprowadza w jarocińskim szpitalu dr Jerzy Skrobisz, chirurg-endokrynolog. Fot. Materiały prasowe

Średnio w placówce w ciągu roku operuje się od 5 do 7 nowotworów tego gruczołu. W niektórych przypadkach pacjenci trafią za późno na stół operacyjny.

- Do operacyjnego usunięcia tarczycy tzw. tyreoidektomii dochodzi wtedy, kiedy wszystkie inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Okazuje się też jedyną, skuteczną metodą w przypadku usunięcia raka tarczycy, ale i też niezłośliwego wola. Tarczycę wycina się wtedy, kiedy staje się bardzo duża i naciskając na tchawicę, utrudnia pacjentowi oddychanie. Kolejną przyczyną jej usunięcia jest nadczynność i brak efektów leczenia farmakologicznego - wyjaśnia dr Skrobisz.

Choroby tarczycy nie zawsze dają o sobie od razu znać.

- Przede wszystkim pacjentów powinno zaniepokoić m.in. wzmożone wypadanie włosów, sucha skóra, bezsenność , trudności w oddychaniu czy duszności. Wtedy najlepiej wykonać specjalistyczne badania, które pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie choroby tarczycy. Do podstawowych należą TSH , T3 i T4 oraz USG - dodaje chirurg-endokrynolog.

Leszek Mazurek, prezes szpitala wskazuje, że dostęp do endokrynologów w ramach NFZ w tym regionie jest ograniczony i pacjenci są skazani na prywatne wizyty.

- Dlatego rozważamy, czy w najbliższej przyszłości nie otworzyć w naszym szpitalu endokrynologicznego punktu konsultacyjnego. Myślę, że cieszyłby się on podobnym zainteresowaniem, jak punkt konsultacyjny dla chorych na cukrzycę - uważa prezes Mazurek.

Otwarcie punktu konsultacyjnego musi być poprzedzone analizą finansową, która zostanie przeprowadzona wspólnie ze starostwem. Jeżeli znajdą się pieniądze, taki punkt w jarocińskim szpitalu powstanie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum