Japonki żyją przeciętnie 86 lat...

Autor: PAP, BE/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2009 10:14

I to jest upoważnia je do miana najbardziej długowiecznych kobiet świata, co też nie omieszkało ogłosić japońskie ministerstwo zdrowia.

Już po raz dwudziesty czwarty, rok w rok, rekord ten dzierżą Japonki.  Statystycznie przeżywają swych mężów o 6 lat i 3 miesiące. Potomkowie samurajów w rankingu długowieczności plasują się na czwartym miejscu.

Nie dziwi więc, zważywszy na taką średnią długości życia, że w Japonii jest ok. 36 tys. stulatków!

– Stosunkowo niewielu ludzi może żyć sto i więcej lat. Choć teoretycznie możliwe jest, że człowiek może żyć 120 lat. W rzeczywistości, jeśli ktoś ma lat dziewięćdziesiąt i cieszy się względnie dobrym zdrowiem, jak na ten wiek, to już to, samo w sobie, godne jest pozazdroszczenia – podkreśla dr n med. Jarosław Derejczyk, wicedyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach

Najbardziej długowieczni mężczyźni to, Islandczycy: mają statystyczną perspektywę przeżycia 84,3 lat. Na drugim miejscu ex aequo są Chińczycy z Hongkongu i w Szwajcarzy – 85,5 lat, podczas gdy Francuzi żyją 84,3 lat i są na trzecim miejscu. Najkrócej żyje się w Afryce i w Afganistanie. Mężczyzna w Sierra Leone ma statystyczną perspektywę przeżycia 39 lat. W Afganistanie mężczyźni umierają w 41. roku życia, a kobiety w 42. roku. Tak wynika z ogłoszonego wiosną tego roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Japońskie Ministerstwo Zdrowia przypisuje długowieczność mieszkańców kraju głównie poprawie opieki zdrowotnej. Pozwoliła ona zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka, chorób serca i wylewów, uważanych za najczęstsze przyczyny śmierci w Japonii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum