Japonia: zniesiono zakaz przeszczepiania organów dzieciom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2009 15:17

Parlament Japonii zniósł zakaz przeszczepiania organów dzieciom poniżej 15. roku życia - kwestia ta była tam przedmiotem batalii politycznej od 10 lat. Tekst, który został zaakceptowany przez Izbę Reprezentantów (niższa izba parlamentu) 18 czerwca, w poniedziałek (13 lipca) został przegłosowany przez Izbę Radców (wyższa izba).

– Dostęp do przeszczepów stworzy szansę dla wielu dzieci, którym nie można było ratować życia, ponieważ japońskie prawo zabraniało przeszczepiania im organów – powiedział Keiichiro Nakazawa, którego roczne dziecko zmarło w grudniu 2008 roku czekając na przeszczep w amerykańskim szpitalu.

Dla około 50 dzieci oczekujących każdego roku w Japonii na nowe serce nie było innego wyjścia niż przeszczepienie za granicą. W USA obcokrajowcy muszą zapłacić za nie 1-1,5 mln dolarów.

Śmierć mózgowa jest w Japonii często mylona ze śpiączką, co sprawia, że rodziny nie chcą zgadzać się, aby ich bliscy byli dawcami organów. Przyjęta w poniedziałek ustawa precyzuje, że osoba, u której stwierdzono śmierć mózgową jest uznawana za zmarłą w obliczu prawa.

W ciągu ostatnich 12 lat w Japonii przeprowadzono 81 przeszczepów. Dla porównania w USA przeprowadza się ich kilka tysięcy rocznie a w krajach europejskich kilkaset rocznie.

W Japonii na przeszczep czeka ponad 12 tys. pacjentów, a u około 10 tys. potencjalnych dawców każdego roku diagnozuje się śmierć mózgową. Wielu Japończyków podróżuje do Chin i na Filipiny, gdzie kwitnie handel organami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), chce zakończyć turystykę przeszczepową, zalecając wprowadzenie od 2010 roku przepisu, że transplantacje mogą być przeprowadzane jedynie w kraju, z którego pochodzi dawca i biorca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum