Japonia: pierwszy przypadek zarażenia A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2009 08:55

Pierwszy przypadek zarażenia się grypą A/H1N1 wewnątrz kraju stwierdzono w sobotę (16 maja) w Japonii . Jak poinformował minister zdrowia Yoichi Masuzoe, badania wykazały, że uczeń szkoły średniej z Kobe (na zachód od Tokio), który nie wyjeżdżał w ostatnim czasie zagranicę, zaraził się wirusem A/H1N1.

Media donosiły ponadto o dwóch kolejnych uczniach, u których przeprowadzone lokalnie testy stwierdziły chorobę, ale nie miały one potwierdzenia władz wyższego szczebla. Japonia wcześniej skoncentrowała się na zapobieganiu, aby grypa nie dostała się do kraju; pasażerów przybywających z zagranicy badano na lotnisku po lądowaniu, jeszcze na pokładzie samolotów.

Minister Masuzoe zwrócił się do obywateli o zachowanie spokoju i poleganie na sprawdzonych informacjach od rządu.  W sumie w Japonii potwierdzono już cztery przypadki zarażenia się świńską grypą. Wcześniej chorobą zarazili się uczniowie i nauczyciel, którzy byli na wycieczce szkolnej w Kanadzie.

Według danych WHO grypa H1N1 zabiła do tej pory na świecie 65 osób, w tym 60 w Meksyku. Zachorowało prawie 6500 ludzi w 33 krajach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum