Januszowi będzie trochę lżej

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2008 16:40

Sparaliżowany od 15 lat Janusz Świtaj przeszedł operację wszczepienia pompy baklofenowej. Urządzenie automatycznie wstrzykuje do kręgosłupa odpowiednią dawkę leku, który obniża u chorego napięcie mięśniowe.

Dzięki tej terapii życie Janusza i jego rodziców zmieni się nie do poznania.

Teraz Świtaj będzie mógł swobodnie i prawie płynnie mówić. Każdy, kto do tej pory z nim rozmawiał wie, że przychodziło mu to z ogromnym trudem. Skończą się też bolesne przykurcze mięśni. - Czasami te dolegliwości są tak silne, że potrafią "wyrzucić" chorego z wózka inwalidzkiego. Stosowanie leku zupełnie wyeliminuje takie sytuacje - mówi Ireneusz Krawczyk, neurochirurg z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach, w którym wykonano zabieg.

Po dziesięciodniowym pobycie w szpitalu, jastrzębianin wrócił do domu. Na razie jest jeszcze bardzo osłabiony, ale szczęśliwy.

- Cieszę się, że przeszedłem ten zabieg, ale na razie jestem tak zmęczony, że nie potrafię nawet mówić. Przepraszam i proszę o kontakt za kilka dni - powiedział po cichu, ale znacznie płynniej niż przed operacją. Radości z nowego urządzenia nie kryją jego rodzice.

- Teraz opieka nad Januszem przestanie być męczarnią. Powodujący rozluźnienie mięśni lek sprawi, że łatwiej będzie go sadzać na wózku czy zmieniać jego pozycję w łóżku - mówi Henryk Świtaj, ojcic sparaliżowanego mężczyzny.

Lepsze efekty powinna też przynieść rehabilitacja, którą od wielu lat prowadzą rodzice.

Gdy Janusz dojdzie do siebie, będzie mógł więcej czasu poświęcić pracy dla fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" i na naukę w liceum. - Trzymamy za niego kciuki, niech szybko wraca do sił i do pracy - powiedziała Ewa Dziadyk z fundacji.

O możliwości wszczepienia pompy Janusz dowiedział się od innych niepełnosprawnych, z którymi kontaktuje się przez internet. - A mogliśmy takie urządzenie wszczepić Januszowi już cztery lata temu. Niestety, jak człowiek sam się nie dowie o takich nowinkach, to nikt go nie poinformuje - mówi ojciec Janusza.

Formalności trwały zaledwie miesiąc. Zakup urządzenia w całości refunduje NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum