Jankowski: to absolutnie naganne, że dyrektorzy szpitali celowo nie chcą testować swojej kadry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 07:30

Personel medyczny i każdego pacjenta należy testować, gdy są wskazania, ale większość zakażeń koronawirusem może przebiegać bezobjawowo lub skąpo objawowo - mówił prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Fot. Archiwum

Pytany w RMF FM o bezpłatne testy na koronawirusa dla lekarzy, które oferuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, prezes Jankowski wyjaśnił, że przeprowadza je firma Warsaw Genomics "na podstawie wytycznych dla objawowych lekarzy, czyli lekarzy, którzy podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem i mają objawy".

Według niego nie ma takiej możliwości, "żeby lekarz przesiewowo, bez objawów, mógł sobie taki test zrobić". - Ale pamiętajmy, że większość zakażeń koronawirusem może przebiegać bezobjawowo lub skąpo objawowo - podkreślił.

Na uwagę, że dyrektorzy niektórych szpitali celowo nie chcą testować swojej kadry, Jankowski ocenił, że jeżeli tak jest, to jest to "absolutnie naganne". - Personel medyczny należy testować - każdego należy testować wszędzie tam, gdzie zachodzą takie wskazania. Jeżeli pacjent ma dzisiaj duszność, kaszel lub gorączkę, powinien mieć przeprowadzony test - podkreślił.

Pytany, czy w obecnej sytuacji lekarze powinni pracować tylko w jednej placówce, prezes ORL ocenił, że powinno się apelować do lekarzy, aby ograniczyli liczbę miejsc pracy, jeżeli jest to możliwe. Przestrzegał jednak przed wprowadzaniem rozporządzeń narzucających lekarzom pracę w jednym szpitalu.

- Jeżeli ginekologom, którzy przyjmują pacjentki w trzech placówkach, nakażemy pracę w jednym miejscu, to oni po prostu poproszę pacjentki, żeby zgłaszały się do tego właśnie miejsca. W związku z tym skomasują tylko pacjentów w jednej placówce, a ze względów epidemiologicznych to nie ma sensu - zauważył. 

Mieczysław Rudy

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum