Janicka: masowe testy antygenowe w POZ to ryzykowanie zdrowiem pacjentów

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2020 19:52

- Nadal będziemy zlecali wykonywanie testów, wymazów w przeznaczonych do tego punktach wymazowych - informuje Bożena Janicka, prezes PPOZ. Decyzja o tym, że testy antygenowe na Covid-19 będą wykonywane w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej została potwierdzone we wtorek (1 grudnia) zarządzeniem prezesa NFZ. Lekarze POZ uważają, że nie ma ku temu warunków.

Janicka: masowe testy antygenowe w POZ to ryzykowanie zdrowiem pacjentów
Bożena Janicka, prezes PPOZ: - Masowe testowanie w POZ to ryzykowanie zdrowiem pacjentów. Fot. PTWP

W przypadku placówek podstawowej opieki zdrowotnej konieczne jest wydzielenie odrębnych pomieszczeń (strefy brudnej), w których testy będą wykonywane. - Takich pomieszczeń w podmiotach POZ obecnie nie ma. Istniejące pomieszczenia, jak i kadry tam pracujące, są obecnie przeznaczone do udzielania świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ zgodnie z umową zawartą z NFZ - podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze PPOZ zwracają uwagę na zagrożenie, które ich zdaniem niesie z sobą przeniesienie testowania do już przeciążonych gabinetów lekarzy rodzinnych.

- Pomijając brak kadr, trzeba pamiętać, że w każdej chwili może dojść do wybuchu kolejnego ogniska zakażenia, co dla pacjentów cierpiących na inne poważne schorzenia „niecovidowe” może oznaczać brak możliwości dalszego leczenia. W sytuacji ograniczeń przyjęć szpitalnych, czy w placówkach specjalistycznych, to właśnie u nas, w POZ, tysiące chorych znajduje jedyną opiekę - zaznacza prezes Bożena Janicka.

Zdaniem prezes PPOZ  "zrzucenie odpowiedzialności za masowe testowanie na ośrodki nieposiadające przygotowania lokalowego, kadrowego ani żadnego dodatkowego wsparcia jest działaniem skrajnie nieprzemyślanym".

W stanowisku przesłanym do Ministerstwa Zdrowia oraz prezesa NFZ lekarze PPOZ wyrazili swój sprzeciw wobec pomysłu przeprowadzania testów antygenowych w przychodniach.

- Nadal będziemy kierować naszych pacjentów na testy w istniejącej już dziś sieci punktów pobierania wymazów, które właśnie do tego celu zostały powołane i stworzone - informują lekarze PPOZ w stanowisku przekazanym mediom przez prezes Bożenę Janicką.

We wtorek (1 grudnia) NFZ opublikował zarządzenie prezesa Funduszu zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Placówki POZ otrzymają 74,43 zł za wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 - wynika z wyceny tego świadczenia zawartej w zarządzeniu.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum