Jak wykonać test RT-PCR i potwierdzić lub wykluczyć koronawirusa?

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 08 października 2020 12:39

Infekcję koronawirusem można wykluczyć lub potwierdzić tylko poprzez test molekularny RT-PCR. Możliwości jego wykonania są dwie. Albo wykonamy test na COVID-19 bezpłatnie, korzystając ze skierowania, które wystawi lekarz, albo zapłacimy komercyjnemu laboratorium za pobranie wymazu i wykonanie badania.

Jak wykonać test RT-PCR i potwierdzić lub wykluczyć koronawirusa?
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pierwsza metoda jest dłuższa. Zdobycie skierowania może potrwać. Wykonanie testu na koronawirusa RT-PCR prywatnie jest prostsze, ale kosztuje około 400-600 złotych w zależności od laboratorium.

Lekarz POZ może zlecić wykonanie testu na koronawirusa już po pierwszej teleporadzie, ale tylko jeśli objawy pasują do tych opisanych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych (temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność, utrata węchu lub smaku).

Jeśli lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie na koronawirusa, wtedy może przepisać leki i umówić następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej. Jeśli podczas drugiej teleporady lekarz rodzinny nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na test na COVID-19, może jeszcze umówić wizytę osobistą w przychodni. W praktyce jednak, jeśli pacjent ma część objawów, a leczenie nie odniosło skutku, to lekarze kierują taką osobę na test.

Jeżeli jednak stan zdrowia się pogorszył i istnieje podejrzenie, że przyczyną może być COVID-19, to poza kontaktem z lekarzem rodzinnym, można wykonać także test prywatnie i za odpłatnością. Na takie badanie nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Należy jednak wcześniej umówić się na jego wykonanie.

Więcej: nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum