Jak wigilijny cud. Ukraiński pacjent odzyskał wzrok po 30 latach

Autor: oprac. PW • Źródło: SUM, Rynek Zdrowia26 grudnia 2022 20:50

Dzięki operacji wykonanej w Oddziale Klinicznym Okulistyki w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego po 30 latach ukraiński pacjent odzyskał wzrok utracony w wyniku poparzenia oczu. Operację przeprowadził prof. Edward Wylęgała. Jak przyznał profesor, dla niego chwila, w której pacjent zobaczył żonę i dzieci, była jednym z najbardziej wzruszających momentów w zawodowej karierze.

Jak wigilijny cud. Ukraiński pacjent odzyskał wzrok po 30 latach
Prof. Edward Wylęgała z ukraińskim pacjentem, który odzyskał wzrok. Fot. SUM

Jak wigilijny cud. Po 30 latach pacjent odzyskał wzrok

Serhii Sydorenko, 55-letni Ukrainiec, od trzydziestu lat, po oparzeniu obu oczu widział jedynie ruch oraz światło. Od czasu wypadku nie poruszał się samodzielnie. Opiekowała się nim żona.

Mimo to nie rezygnował z pasji jaką jest dla niego sport. Dwa razy zdobywał medale w judo podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney i Pekinie.

Wraz z rodziną wyjechał z ogarniętej wojną Ukrainy, gdzie nie miał szans na ratunek. Przyjechał do Polski, do Katowic, gdzie w Okręgowym Szpitalu Kolejowym został zdiagnozowany i zakwalifikowany do kolejki, oczekując na operację.

Dzięki operacji w Katowicach, pacjent odzyskał wzrok - poinformowała Agata Pustułka, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Edward Wylęgała: To była wyjątkowa chwila

Zabieg wykonał, wybitny okulista, prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Wykonaliśmy zabieg usunięcia bielma rogówki, połączony z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem amerykańskiej sztucznej rogówki typu Boston 1. Pacjent już w pierwszej dobie po zabiegu odzyskał wzrok - powiedział prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.

Jak dodaje prof. Wylęgała był to jeden z najbardziej wzruszających momentów w jego zawodowej karierze.

- Nigdy nie zapomnę jak spojrzał żonie w oczy. Nie zapomnę tego wyrazu szczęścia w zdrowych oczach. To była wyjątkowa chwila. Pacjent będzie mógł teraz normalnie funkcjonować - wyjaśnia prof. Wylęgała.

- Zaczynam nowe życie – powiedział Serhii.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze