×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak w tropiki, to z pełną świadomością zagrożeń

Autor: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, LJ/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 22 stycznia 2010 08:46

Dzięki Certyfikowanym Centrom Medycyny Podróży, z zagranicznych wojaży przywieziemy tylko zdjęcia, a nie biegunkę, malarię czy gorączkę krwotoczną.

Jak w tropiki, to z pełną świadomością zagrożeń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomysł narodził się w gdyńskim Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej, a skorzystają z niego przychodnie i biura podróży w całej Polsce.

Zdaniem Andrzeja Kotłowskiego, kierownika Zakładu Medycyny Morskiej i Epidemiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, źródłem informacji o zagrożeniach w czasie wyjazdów do tropików najczęściej są koledzy, znajomi, rodzina, internet, a najrzadziej - lekarz.

Co może usłyszeć w biurze podróży turysta lecący z małym dzieckiem do Tunezji? Podróżny jest otrzegany przed nadmiarem słońca. W takim przypadku zaleca się zakładać dziecku czapeczkę.

Bywa, że lekarz podaje osobie wyjeżdżającej w tropiki informacje nieaktualne albo nieprawdziwe, zaleca zbędne szczepienia albo leki, które nie działają w określonym regionie kraju.

Tymczasem nawet wycieczka do bardzo popularnego wśród Polaków  Egiptu z rejsem po Nilu może zakończyć się zakażeniem. Dlatego Międzywydziałowy Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stworzył projekt Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży.

Ich celem jest organizowanie szkoleń dla lekarzy, którzy potem będą w stanie udzielać kompletnych, aktualnych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w danym kraju. Do programu mogą przystąpić wszystkie chętne podmioty, niezależnie, czy jest to centrum medyczne, przychodnia czy indywidualny gabinet lekarski.

Według organizatorów, docelowo w kraju ma powstać ok. 100 takich ośrodków. Doktor Kotłowski podaje harmonogram: – Przewidujemy, że sieć centrów powstanie w przeciągu 1,5-2 lat. Szkolenia będą odbywać się w Gdyni, Warszawie lub Krakowie. Pierwsze zakończą się wiosną 2010 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum