Jak unikać zarażenia się grypą?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2009 16:30

Częste mycie rąk i ograniczenie kontaktów z osobami już zarażonymi to najprostsze, ale skuteczne sposoby unikania zarażenia się grypą - twierdzi dr Paweł Stefanow z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Jego zdaniem maseczki ochronne niespecjalnie zmniejszają ryzyko zarażenia. Sprawiają jedynie, że osoby je noszące stają się bardziej ostrożne w sytuacjach, które mogą grozić zarażeniem. Dr Stefanow twierdzi, że wirusy przenoszą się nie tylko drogą kropelkową, ale również kontaktową. Jeżeli dotykamy różnych zanieczyszczonych przedmiotów, np. w autobusie, to należy unikać pocierania oczu, dotykania rękami ust. Mycie rąk jest bardzo skuteczną metodą, nawet skuteczniejszą niż noszenie maseczki higienicznej.

Ekspert twierdzi, że najłatwiej jest zarazić się w domu. Dlatego jeśli jeden z domowników choruje na grypę, należy w miarę możliwości ograniczyć z nim kontakty. Bardzo ważne jest również wietrzenie mieszkania, zwłaszcza jeśli przebywa się z osobą, która kaszle i kicha.

Według Stefanowa, w przypadku dużej liczby chorujących na grypę ma także sens zakazywanie dużych zgromadzeń publicznych, bo np. przebywanie w krzyczącym tłumie jest ryzykowne.

Dr Stefanow zwraca uwagę, że zarażeniu drogą kontaktową szczególnie łatwo ulegają dzieci – zwłaszcza te najmłodsze, które biorą do buzi różne przedmioty. W grupie osób bardziej narażonych na zachorowanie są również osoby starsze. W ich przypadku choroba będzie przebiegała ciężej. Szybkie pójście do lekarza pozwoli na wczesnym etapie podać leki, a to umożliwi zatrzymanie choroby, zanim się rozwinie na dobre.

Mimo dużego zainteresowania Polaków maseczkami higienicznymi, specjaliści z rezerwą odnoszą się do ich skuteczności. Uważają, że powinny stosować je zwłaszcza te osoby, które mają już objawy grypy, kaszlą, kichają i mogą roznosić wirusy drogą kropelkową.

Informacje na temat grypy A/H1N1 można uzyskać w specjalnej infolinii uruchomionej przez Państwowy Zakład Higieny, tel.: (22) 542 14 21.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum