Jak szpitale powinny szykować się na wojnę z koronawirusem?

Autor: Oko.press/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2020 12:33

Maski, gogle, przyłbice, nieprzepuszczalne kombinezony,  śluzy, wietrzenie sal, wydzielone sale do izolowania chorych i testy w dużej ilości - tak walczono z zakażeniem koronawirusem w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Bardzo ważne, żeby tak zdejmować odzież ochronną, aby nie dotknąć zewnętrznej warstwy kombinezonu. Fot. Shutterstock

Lekarze radomskiego szpitala zaatakowanego przez SARS-CoV-2 podpowiadają innym lecznicom jak walczyć z tym koronawirusem. W szpitalu utworzono prowizoryczną śluzę na korytarzu, by zakażenie nie przenosiło się na poszczególne oddziały.

Jak tłumaczy prof. Adam Kobayashi, kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, w śluzie osoba wchodząca i wychodząca przebierają się w bezpieczne ubrania. W jednej salce lekarze zakładają, a w drugiej zdejmują kombinezony i dezynfekują się.  

Profesor wskazuje, że bardzo ważne, żeby tak zdejmować odzież ochronną, aby nie dotknąć zewnętrznej warstwy kombinezonu. Wiadomo, że we Włoszech i w Chinach personel zakażał się właśnie podczas przebierania. 

W szpitalu wprowadzono także zasadę zamkniętych drzwi - "kiedy wchodzisz na salę do pacjentów zawsze zamykasz drzwi za sobą" - i otwartych okien, wprowadzono wietrzenie pomieszczeń. W zakresie ochrony przed zakażeniem niewywiewanie patogenów na korytarz jest bardzo istotne.

Oddziały muszą mieć wydzielone miejsca do izolowania chorych, pełen zestaw środków ochrony, zestaw wymazówek, zapewnione testy przesiewowe dla personelu i dla chorych przed przyjęciem.

Szpital powinien mieć w magazynie pełne zabezpieczenie kompletów jednorazowych strojów, masek FFP3, czy FFP2.

Profesor Kobayashi podkreśla, że bardzo istotna jest dostępność testów na koronawirusa dla personelu bloku operacyjnego, izby przyjęć, SOR.

Dodaje, że dobrą normą byłoby wprowadzenie zasady, że na każde 20 łóżek przynajmniej cztery powinny być wyizolowane na stałe.

Więcej: oko.press

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum