Jak przekonania religijne lekarza wpływają na jego decyzje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2010 11:02

W porównaniu z głęboko wierzącymi kolegami, lekarze ateiści i agnostycy są niemal dwukrotnie bardziej skłonni podejmować decyzje, które ich zdaniem przyspieszą śmierć ciężko chorego pacjenta - sugerują wyniki badań opublikowane w piśmie Journal of Medical Ethics.

Ankietę mającą na celu sprawdzenie wpływu światopoglądu na opiekę nad pacjentem w stanie terminalnym przesłano do ponad 8,5 tys. brytyjskich lekarzy różnych specjalności, związanych z opieką nad chorym w stanie terminalnym - neurologów, gerontologów, anestezjologów, ale i lekarzy domowych. Na ankietę odpowiedziało około 4 tys. lekarzy. Pytano miedzy innymi o opiekę nad ostatnim pacjentem, który umarł.

Jak się okazało, wśród gerontologów nieco więcej było Hinduistów i muzułmanów, a wśród lekarzy opieki paliatywnej - białych chrześcijan. Biali najrzadziej deklarowali się jako ludzie religijni. Nie wykazano wpływu pochodzenia etnicznego na podejmowane kontrowersyjne etycznie decyzje.

Okazało się natomiast, że niezależnie od specjalności lekarze deklarujący się jako całkowicie niewierzący niemal dwa razy częściej podejmowali decyzję, które przyspieszały śmierć ciężko chorego pacjenta.

Te same badania wykazały również, że wierzący lekarze rzadziej dyskutowali z pacjentem o możliwości podobnego postępowania. Wierzący - lekarze zajmujący się leczeniem paliatywnym - byli także najbardziej przeciwni eutanazji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum