Jak postępować z pacjentami urazowymi? Eksperci z USA przeprowadzili szkolenie na WUM

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP22 lipca 2022 15:54

Serię szkoleń z zaawansowanych procedur postępowania z pacjentami urazowymi przeprowadzili na WUM eksperci medycyny ratunkowej i chirurdzy z USA. Wzięli w nich udział specjaliści z Polski i Ukrainy, którzy przeprowadzą szkolenie z tego zakresu na terenie Ukrainy.

Jak postępować z pacjentami urazowymi? Eksperci z USA przeprowadzili szkolenie na WUM
  • Eksperci medycyny ratunkowej i chirurdzy z USA przeprowadzili na WUM serię szkoleń z zaawansowanych procedur postępowania z pacjentami urazowymi
  • W szkoleniach wzięli udział specjaliści z Polski i Ukrainy
  • Teraz uczestnicy szkoleń sami przeprowadzą szkolenie z tego zakresu na terenie Ukrainy

Szkolenia z zaawansowanych zabiegów ratujących życie

W Zakładzie Ratownictwa Medycznego WUM odbyła się seria szkoleń z procedur ATLS (Advanced Trauma Life Support) - zaawansowanych zabiegów ratujących życie u dorosłych i u dzieci - przekazał w piątek rzecznik WUM Jarosław Kulczycki.

Przeprowadzili je specjaliści medycyny ratunkowej i chirurdzy z The University of Toledo w Ohio.

Szkolenie prowadzone było w formule hybrydowej: najpierw odbył się egzamin wstępny, potem 13 modułów w formacie e-learningowym i test. Następnie, już na WUM, odbył się kurs praktyczny, który trwał dwa dni i zakończony został egzaminem teoretycznym i praktycznym. Szkolenie na WUM przeprowadzono w dwóch turach: najpierw przeszkolono osoby pracujące w Zakładzie Ratownictwa Medycznego, wykładowców WUM, oraz lekarzy z Czernihowa na Ukrainie. W drugiej turze wzięli udział lekarze i ratownicy medyczni z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W sumie przeszkolono 32 osoby, w tym 8 z Ukrainy. W następnych tygodniach większość z nich pojedzie na Ukrainę i przeprowadzi tam szkolenia wśród Ukraińców.

Procedury ratunkowe inspirowane własnymi doświadczeniami

Procedurę ATLS opracował m.in. lekarz James K. Styner. Zainspirowało go do tego własne doświadczenie. W 1976 r. rozbił się samolotem wraz ze zwoją rodziną - żona zmarła od razu, a troje członków rodziny ucierpiało. Styner nie uzyskał wystarczającej pomocy w lokalnym szpitalu, co zainspirowało go do stworzenia nowej procedury. Ostatecznie została ona zaakceptowana przez American College of Surgeons. Metoda propagowana jest obecnie na całym świecie i kończy się uzyskaniem certyfikatu na cztery lata.

- Zakres szkolenia obejmuje przede wszystkim realizację krytycznych procedur i oceny pacjenta, który doznał obrażeń - czy w wyniku wypadku komunikacyjnego, czy w wyniku pożaru, aktu terroru, czy ataku przy użyciu narzędzi niebezpiecznych lub broni. Duży nacisk kładzie się na komunikację w zespole, teamwork - podkreślił cytowany w komunikacie WUM dr Marcin Podgórski z Zakładu Ratownictwa Medycznego.

Dodał, że taki kurs uczy schematów postępowania z pacjentem, które minimalizują ryzyko pominięcia elementów mogących mieć kluczowe znaczenie dla jego bezpieczeństwa. - Jest to szalenie istotne w postępowaniu z pacjentami, u których urazy mogą skutkować śmiercią - zaznaczył.

Nauka postępowania w zdarzeniach wojennych i niezwiązanych z wojną

Z kolei dr Steve Markowiak z College of Medicine & Life Sciences The University of Toledo (USA) zwrócił uwagę na to, że najważniejsze było nauczenie w czasie szkolenia procedur przywrócenia akcji serca i oddychania, opatrywania ran, w szczególności ran klatki piersiowej odniesionych w rezultacie działań wojennych oraz procedury triażu podczas wypadków masowych.

- Mamy świadomość, jak ważną rolę w pomocy uchodźcom z Ukrainy i wspieraniu państwa ukraińskiego odgrywa Polska. (...) Uczymy procedur związanych z medycyną pola walki, postępowania w przypadku zdarzeń masowych, opatrywania ran postrzałowych i kłutych, powstrzymywania krwawienia, ale też procedur postępowania w sytuacji wypadków komunikacyjnych i zdarzeń niezwiązanych z wojną - dodał dr Kris Brickman z The University of Toledo.

Współpraca z zakresu szkoleń z ATLS zaczęła się od spotkania Stanislawa Stepkowskiego z The University of Toledo, który urodził się i studiował w Warszawie, z profesorem Wojciechem Lisikiem z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum