Jak pomóc pacjentowi godnie odejść

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2009 18:04

Człowiek nie może cierpieć przed śmiercią z powodu bólu, głodu, pragnienia, duszności, a zwłaszcza samotności - podkreśla Magdalena Świrkowicz, ordynator oddziału noworodkowego z pododdziałem intensywnej terapii i patologii noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze.

Dlatego rodzicom zmarłego dziecka mówi przede wszystkim, że ich dziecko odeszło spokojnie, nie cierpiało, nie było samotne, umarło godnie. Samo współczucie nie wystarczy.

– Nasze dzieci nie są więc umierającymi przypadkami. Mają imiona, leżą na pięknie ułożonych pieluszkach w pozycji, jaką miały pod sercem mamy w brzuchu. Dbamy o ciszę, o odpowiednie światło, jesteśmy skupieni – mówi lekarka w rozmowie z Gazetą Lubuską.

Doktor przyznaje, że zdarzają się sytuacje, gdy nie do końca wie, co zrobić, jak rozmawiać ze zrozpaczonymi rodzicami. Medyczna wiedza książkowa nie zawsze sprawdza się w życiu. Pomagają rozmowy z prawnikiem, księdzem, etykiem, z rodziną, innymi lekarzami.

Czasem rodzice zabierają do domu dziecko, wiedząc, że wkrótce umrze: – Byłoby im łatwiej, gdyby były domowe hospicja dziecięce. W Warszawie prowadzi takie prof. Tomasz Dangel. Już przed urodzeniem dziecka i cały czas potem, matka objęta jest opieką zespołu hospicyjnego. Kiedy przychodzi moment odejścia, maleństwo umiera w domu na rękach mamy, wśród bliskich, którzy mają wsparcie hospicyjnych psychologów, pielęgniarek.

Zadaniem lekarza jest przekazać choremu, jaki jest jego stan. Bo tylko człowiek świadomy charakteru swojej choroby może przygotować się do odejścia i uporządkować doczesne sprawy. Bardzo ważne jest, żeby w momencie odejścia byli przy nich bliscy. Ich obecność czują nawet ludzie nieprzytomni, nieważne dorośli czy dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum