Jak nie nabawić się żylaków?

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2009 09:54

Choroby żył są coraz częstsze. Przyczyny to najczęściej brak ruchu, ciąża, leczenie hormonalne i genetycznie uwarunkowane skłonności.

Dla wielu ludzi żylaki są tylko problemem kosmetycznym, tymczasem już przy nieznacznie widocznych zmianach, funkcja żył jest zaburzona. Konsekwencją tych zmian mogą być obrzęki, zapalenia żył, a nawet niebezpieczna zakrzepica żył głębokich, która w zaawansowanym stadium może prowadzić do owrzodzenia podudzi.

Zaburzenie funkcji żył jest bardzo poważnym schorzeniem. Przebarwienia skóry, obrzęki goleni, ból nóg określany jest mianem zespołu pozakrzepowego. Dwa pierwsze objawy występują u około 11 proc. populacji, owrzodzenia zdarzają się w 1 proc. u osób do 70. roku życia i w 3 proc. u ludzi starszych.

Podstawą profilaktyki i leczenia zmian żylakowych jest leczenie pończochami uciskowymi (kompresoterapia czyli leczenie ściśle zewnętrzne, w postaci przeciwżylakowych pończoch i rajstop). Na rynku dostępne są bardzo nowoczesne wyroby uciskowe (np. pończochy), które kompresoterapię uczyniły wręcz przyjemną. Tego typu galanteria uciskowa spełnia w pełni funkcję leczniczą, zarówno pierwszej jak i drugiej klasy uciskowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum