Jak Europa "okopuje się" przed sezonem grypowym...

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 02 września 2009 12:55

W Hiszpanii rodzice domagają się zaszczepienia dzieci, we Francji zapowiadają - w razie potrzeby - transmitowanie lekcji przez radio i telewizję. Europa najwyraźniej obawia się zapowiadanej przez WHO jesiennej pandemii nowej grypy.

Jak Europa "okopuje się" przed sezonem grypowym...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rząd Hiszpanii, w której od lipca na nową grypę, wywołaną wirusem A/H1N1 zmarło 21 osób i co tydzień zapada na nią ok. 15 tys. osób, ogłosił, że zapewni szczepienia 60 proc. ludności. W Grecji zostaną zaszczepieni wszyscy, we Francji - 70 proc. społeczeństwa.

W Hiszpanii zaszczepieni zostaną w pierwszej kolejności pracownicy służby zdrowia, strażacy, kobiety w ciąży i osoby cierpiące na przewlekłe choroby. Z listy priorytetów wykreślono dzieci do 14. roku życia, co wzbudza oburzenie rodziców. Rząd nie zamierza też przekładać rozpoczęcia roku szkolnego do początku listopada, kiedy będą prawdopodobnie dostępne szczepionki.

Również we Francji rok szkolny rozpocznie się w terminie, ale nauczyciele mają przypominać dzieciom o myciu rąk, pilnować, by zasłaniały nos i usta, kaszląc czy kichając, i korzystały z chusteczek jednorazowych. Zostanie zamknięta każda szkoła, w której zachoruje trzech uczniów, a lekcje będą wówczas transmitowane przez radio i telewizję.

Podobnie ma być w Wielkiej Brytanii, gdzie zaplanowano zaszczepienie 8,5 miliona dzieci i młodzieży od piątego do 16. roku życia, a lekcje będą transmitowane przez BBC, jeśli zostaną zamknięte szkoły.

W Polsce – jak twierdzi Jan Bondar - rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w szkołach będą organizowane specjalne zajęcia z higieny i rozprowadzane ulotki.  Już przeprowadzono kontrolę czystości łazienek w szkołach. W prawie 20 proc. z nich brakowało ciepłej wody, mydła czy ręczników.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na nową grypę, wywołaną wirusem A/H1N1 zmarło ok. 2200 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze