Jacek Paszkiewicz: zarządzenie w sprawie mammografii będzie uszczegółowione

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2010 16:54

Zarządzenie określające kryteria wykluczenia niektórych kobiet z przesiewowych badań mammograficznych zostanie uszczegółowione.

Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zapowiedział, że do zarządzenia ma być dołączona lista objawów, które będą kwalifikowały do natychmiastowego kontaktu z lekarzem specjalistą, zamiast do udziału w badaniach profilaktycznych.

Jak dodał, zapis ma na celu skrócenie drogi do pełnego zdiagnozowania niepokojących objawów. Zaznaczył też, że programy profilaktyczne kierowane są do zdrowych osób, a nie takich, które odczuwają jakiekolwiek dolegliwości.

W zarządzeniu prezesa Funduszu z października 2009 r. zapisano, że programem profilaktycznym w 2010 r. nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi oraz kobiety, które, wypełniając ankietę przed badaniem, zgłoszą występowanie dolegliwości w obrębie piersi.

Zdaniem specjalistów, przepisy zarządzenia wykluczałyby niektóre kobiety z przesiewowych badań mammograficznych.

– Rozumiem intencję NFZ, że programy screeningowe są dla ludzi zdrowych, chorzy powinni być pod opieką lekarza – w tym przypadku onkologa, ale która kobieta nigdy nie odczuwała bólu w okolicach piersi? – argumentował Jerzy Giermek, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyczny Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum