Jacek Moll będzie namawiał Edwarda Malca, żeby pokierował kliniką w Łodzi

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2014 10:25

Prof. Jacek Moll, kardiochirurg dziecięcy, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, powiedział w Gazecie Wyborczej, że trzeba do Łodzi ściągnąć z Niemiec prof. Edwarda Malca, żeby pokierował kliniką.

- Mówię poważnie. Jest pięć lat ode mnie młodszy i może poprowadzić klinikę. Ja mógłbym być w niej zwykłym lekarzem. Bylebym tylko mógł dalej operować. Muszę z nim o tym porozmawiać - oświadczył Jacek Moll, który w maju skończył 65 lat.

Edward Malec z krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu przeniósł się do Niemiec, gdzie przez lata (najpierw w Monachium, a teraz w Münster), jako jedyny - oprócz prof. Molla - operował jedną z najpoważniejszych wad: hipoplazję lewego serca. Rodzice i fundacje urządzają zbiórki i dzieci z kolejki uciekają do Niemiec, gdzie zabieg kosztuje cztery razy więcej niż w Polsce.

Prof. Moll mówi, że nie ma gdzie leczyć dzieci. Jeśli nie przybędzie miejsca, kolejka będzie rosnąć i medyczna emigracja będzie trwała.

Po kilkuletnich apelach w 2010 r. resort zdrowia wyłożył pieniądze na nową, większą kardiochirurgię. W części pooperacyjnej zamiast siedmiu łóżek zaplanowano 13. W oddziale miejsce dla 30 pacjentów. Do tego dwie sale operacyjne.

Oddział jest już gotowy. Od kilku tygodni leżą w nim pacjenci. Na otwarcie czeka blok operacyjny. - Sale operacyjne są tak wyposażone, że można w nich robić nawet przeszczepy serca - opowiada Jacek Moll.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum