Izrael przyznał, że nielegalnie pobierał narządy

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2009 09:58

Mimo wcześniejszych zaprzeczeń, Izrael przyznał, że w latach 90. jego służby nielegalnie pobierały narządy i tkanki z ciał Palestyńczyków i Izraelczyków.

Jak podaje Rzeczpospolita, w sierpniu szwedzka gazeta „Aftonbladet” opublikowała artykuł o pobieraniu organów z ciał zabitych Palestyńczyków. Reportaż Donalda Bostroma, w dużej części oparty na wypowiedziach anonimowych palestyńskich rozmówców, wywołał oburzenie, oskarżenia o antysemityzm i oficjalny protest rządu izraelskiego.

Prawie pół roku później sprawa znów stała się głośna. W izraelskiej telewizji wyemitowano wywiad z Jehudą Hissem, byłym szefem izraelskiego instytutu medycyny sądowej Abu Kabir, który ujawnił, że do 2000 roku jego placówka pobierała bez zgody rodzin skórę, rogówki i kości z ciał zarówno martwych Żydów, jak i Palestyńczyków.

Wywiad pochodzi sprzed dziewięciu lat. Został przeprowadzony przez profesor antropologii Nancy Scheper-Hughes z Uniwersytetu Berkeley. Miał służyć do celów naukowych i nie oglądać światła dziennego. Jednak po aferze wokół tekstu w „Aftonbladet”, antropolog uznała, że musi upublicznić nagranie.

Powołując się na informacje uzyskane od Hissa, prof. Scheper-Hughes powiedziała, że narządy i tkanki były wysyłane do izraelskich szpitali, gdzie wykorzystywano je do transplantacji m.in. do przeszczepów dla poparzonych żołnierzy.

Nielegalne praktyki miały zostać ukrócone po protestach rodzin Żydów, z których ciał pobrano organy. W Channel 2 wystąpił ojciec zabitego żołnierza izraelskiego, opowiadając, jak odkrył, że z ciała jego syna usunięto oczy – pisze Rzeczpospolita.

Resorty obrony oraz zdrowia Izraela podkreśliły, że tych praktyk już się nie stosuje. Autor reportażu Donald Bostrom zarządał jednak przeprowadzenia gruntownego śledztwa w tej sprawie oraz zbadania zarzutów, że Palestyńczyków specjalnie zabijano, by pobierać od nich narządy lub tkanki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum