Izrael. Maseczki znów obowiązkowe w zamkniętych miejscach publicznych. Powód? Rośnie liczba zakażeń

Autorzy: PAP; oprac. JJ • Źródło: PAP25 czerwca 2021 11:48

Po wzroście liczby zakażeń koronawirusem władze Izraela ogłosiły w piątek przywrócenie obowiązku korzystania z maseczek w zamkniętych miejscach publicznych.

Od piątku w Izraelu wprowadzono ponownie obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Fot. Shutterstock
  • Z powodu zwiększonej ilości zakażeń w Izraelu tamtejsze ministerstwo zdrowia od piątku wprowadziło nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (poza domami
  • Resort ograniczył się do zalecenia noszenia maseczek w miejscach publicznych w przypadku dużych zgromadzeń
  • Ok. 4o proc. nowych zakażeń Sars-CoV-2 miało miejsce u osób już zaszczepionych

 

Izraelski resort zdrowia opublikował komunikat, w którym czytamy: "Z powodu wzrostu liczby zakażeń ministerstwo zdrowia ogłasza, że w piątek od południa (godz. 11:00 polskiego czasu) maseczki będą wymagane we wszystkich miejscach, które nie są na zewnątrz, z wyjątkiem domu".

Zalecenie korzystania z maseczek także na wolnym powietrzu

Tamtejsze ministerstwo zdrowia zaleciło także noszenie maseczek podczas dużych zgromadzeń na świeżym powietrzu, "na przykład podczas wydarzeń w ten weekend związanych z paradą" Gay Pride w Tel Awiwie, która ma przyciągnąć tysiące ludzi.

Dzieci poniżej siódmego roku życia, osoby niepełnosprawne i uprawiające sport zwolnione są z obowiązku noszenia maseczki w pomieszczeniach zamkniętych - podało źródło.

Premier Izraela Naftali Benet zapowiedział w środę, że jeśli przez tydzień codziennie będzie odnotowywanych ponad 100 nowych przypadków koronawirusa, noszenie maseczek znów stanie się obowiązkowe. Od poniedziałku władze sanitarne odnotowują codziennie ponad 100 nowych infekcji SARS-CoV-2.

Kolejne obostrzenia zależne od ilości zakażeń

Według najnowszych dostępnych danych w czwartek władze sanitarne zdiagnozowały 227 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W środę Izrael ogłosił, że przesuwa z lipca na sierpień ponowne otwarcie swojego terytorium dla turystów "z powodu obaw o możliwość rozprzestrzenienia się wariantu Delta".

W szczytowym momencie pandemii, w styczniu br., w Izraelu odnotowywano ok. 10 tys. przypadków koronawirusa dziennie, zanim masowa kampania szczepień zmniejszyła liczbę infekcji.

Ponad 55 proc. zaszczepionej populacji

Dotąd ponad 5 mln z 9,3 mln Izraelczyków (55 proc. populacji) otrzymało dwie dawki szczepionki. W sumie od początku pandemii w Izraelu odnotowano ponad 840 tys. zakażeń koronawirusem, 6 428 osób zainfekowanych zmarło.

Jak poinformował tamtejszy resort zdrowia, ok. 4o proc. nowych infekcji miało miejsce u osób już zaszczepionych.

Jak padano w środę wzrost zakażeń w Izraelu dotyczy wariantu koronawirusa Delta, który wywodzi się z Indii. Eksperci niezmiennie podkreślają, że szczepienie zapobiega rozwojowi ciężkich postaci choroby Covid-19.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum