Irena Santor twarzą kampanii Amazonek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2010 21:31

W czwartek (22 kwietnia) rozpoczęła się akcja informacyjna "Życie po mastektomii" - skierowana do kobiet, które zachorowały na raka piersi.

Irena Santor

– Wcześnie wykrytego raka można zwyciężyć, można go leczyć skutecznie i dużo taniej niż zaawansowanego, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Lepiej umierać za późno, niż za wcześnie – mówiła wspierająca akcję Irena Santor, u której raka piersi wykryto niemal dokładnie 10 lat temu.

Nawet, jeśli leczenie zakończy się operacją chirurgiczną, można normalnie żyć i funkcjonować. Powinien w tym pomóc serwis www.pomastektomii.pl., o którym mówił podczas czwartkowej konferencji dr Sławomir Pyszniak, główny ekspert medyczny kampanii „Życie po mastektomii".

Celem serwisu jest przekazanie kobietom z rakiem piersi praktycznej wiedzy medycznej i psychologicznej, ale ma być także platformą komunikacyjną, dla wymieniany doświadczeń i przemyśleń.

Podane w przystępny sposób informacje dotyczą nie tylko samej choroby i jej leczenia, ale także rehabilitacji czy sfery intymnej. Można zadawać pytania psychologom, jest baza szpitali i klinik oraz biblioteka książek. Osobny dział poświęcono powikłaniom takim, jak niedowłady kończyn czy obrzęk limfatyczny – obrzęk tkanek wywołany zastojem chłonki, prowadzący do przewlekłego stanu zapalnego.

Szczególne znaczenie ma zakładka strony internetowej „Moja historia", gdzie publikowane będą opowiadania kobiet z Klubu Amazonek Warszawa Centrum, zebrane w książce „I przyszedł do mnie rak". Wspierająca akcję Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, zwróciła uwagę na rozbieżność pomiędzy urzędowym optymizmem a rzeczywistością.

– Mówi się, że do onkologa można się dostać bez skierowania i bez kolejki. W rzeczywistości zdarza się oczekiwanie trwające tygodnie czy miesiące. Oczywiście chcemy nie tylko krytykować niedoskonałości, ale pomóc w walce z nowotworami – stwierdziła.

Z roku na rok wykrywanych jest coraz więcej przypadków raka piersi – co wynika częściowo z coraz większej skuteczności diagnostyki i rosnącej świadomości pacjentek. Szczególnie ważne są mammografie u kobiet po 50. roku życia oraz – w przypadku kobiet młodszych – badania palpacyjne, wykonywane samodzielnie (raz w miesiącu, w 10 dni po zakończeniu miesiączki) oraz podczas wizyt u ginekologa.

W roku 2007 (to najnowsze dostępne dane) odnotowano 14 482 zachorowania na raka piersi i 5 255 zgonów. Jak zaznaczyła dr Joanna Filipowska, choć rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet (około 20 procent wszystkich nowotworów), może ustąpić miejsca rakowi płuc, ponieważ kobiety coraz więcej palą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum