Iran: zakaz udziału w pielgrzymce z powodu nowej grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2009 16:36

33 Irańczyków zmarło zaraziwszy się grypą A/H1N1 - poinformował w niedzielę (8 listopada) dziennik Etemad, powołując się na ministerstwo zdrowia. Według tego źródła na nową grypę cierpi obecnie w Iranie ponad 2 100 osób.

Agencja AFP pisze, że w minionym tygodniu irańska minister zdrowia Marzija Wahid Dastdżerdi informowała, że każdego tygodnia wirusem nowej grypy zaraża się od 3 do 4 tysięcy ludzi.

Irańskie władze podjęły działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się A/H1N1. M.in. zamknięto wiele szkół lub poszczególnych klas.

Chcąc spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa nowej grypy A/H1N1, Iran zakazał tego lata swoim obywatelom udziału w tzw. mniejszej pielgrzymce do Mekki (umra), popularnej w czasie ramadanu, który w tym roku rozpoczynał się w trzeciej dekadzie sierpnia.

Umra jest pielgrzymką indywidualną, w którą można udać się w dowolnym momencie roku. Inaczej jest z najważniejszą pielgrzymką, hadżem, w którą wierni udają się w określonym terminie - w tym roku 19 listopada.

Władze Iranu zakazały udziału w niej osobom powyżej 65. i poniżej 12. roku życia, ludziom cierpiącym na choroby płuc i serca oraz kobietom w ciąży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum