Inwazyjna diagnostyka śródmiąższowych chorób płuc

Autor: Andrzej Chciałowski, Izabela Toczyska, Andrzej M. Fal/Alergologia Info, 2011,VI,1; 13-22 • • 03 maja 2011 15:23

Śródmiąższowe choroby płuc stanowią grupę schorzeń o podobnym przebiegu klinicznym, obecności różnie nasilonych, rozsianych zmian płucnych w badaniach obrazowych klatki piersiowej i przeważnie obciążone są poważnym rokowaniem.

Inwazyjna diagnostyka śródmiąższowych chorób płuc
Proces zapalny jest podstawowym zjawiskiem patogenetycznym i dotyczy śródmiąższu płuc, tj. przestrzeni pomiędzy nabłonkiem pęcherzyków płucnych a śródbłonkiem naczyń włosowatych oraz tkanki łącznej, obejmującej naczynia i oskrzela.

Rozpoznanie choroby może opierać się na podstawie danych uzyskanych z wywiadu lekarskiego, badań dodatkowych, w tym: serologicznych, immunologicznych i obrazowych zwłaszcza tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości (HRCT – hight resolution computed tomography).

Ostateczne rozpoznanie większości śródmiąższowych chorób płuc oraz stopnia ich zaawansowania, ustalane jest na podstawie materiału cytologicznego i histologicznego pozyskanego w trakcie badań inwazyjnych obejmujących: endoskopię dróg oddechowych i dodatkowe procedury z nią związane, igłową biopsję aspiracyjną przez ścianę klatki piersiowej, videotorakoskopię lub otwartą biopsję płuca.

W pracy przedstawiono przydatność inwazyjnych metod pneumonologicznych i torakochirurgicznych w diagnostyce śródmiąższowych chorób płuc.
Cały artykuł: http://alergologiainfo.pl/plDowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum