Internet przysporzy... dawców szpiku

Autor: Nowiny24, RZ/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2010 12:00

Dzięki internetowej rejestracji można zostać dawcą szpiku kostnego. Wystarczy wypełnić formularz i zamówić bezpłatny zestaw do pobrania materiału genetycznego.

Rejestrację przez internet uruchomiła Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Wystarczy wejść na stronę fundacji www.dkms.pl i z formularza zamówić zestaw pałeczkowy.

– Przy pomocy takiego zestawu każdy jest w stanie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na tej podstawie można przebadać cechy zgodności tkankowej, kod DNA – mówi Nowinom24 Renata Rafa z działu rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

Dawców szpiku kostnego ma być w Polsce coraz więcej. Przypomnijmy, że resort zdrowia zapowiedział, że w 2010 r. na badania potencjalnych dawców szpiku kostnego przeznaczy 6,7 mln zł. Za tę sumę ma zostać przebadanych 17 tys. osób. W 2009 r. na ten cel ministerstwo wydało ponad 3,9 mln zł, a przebadano ok. 5 tys. potencjalnych dawców.

Łącznie w latach 2001-2009 do rejestru Poltransplantu trafiło 23 400 osób. Jednak droga do rejestru na miarę tych, jakimi dysponują np. Niemcy (3 mln potencjalnych dawców), nadal jest u nas daleka.

W Polsce działa obecnie 5 rejestrów potencjalnych dawców (w sumie ok. 80 tys. osób), w tym trzy prowadzone są przez fundacje. Jedna z nich zakłada, że jej rejestr w 2010 r. powiększy się o ok. 40-50 tys. dawców.

Fundacja DKMS Polska działa od 2008 r., jako niezależna organizacja typu non-profit. Fundatorem jest DKMS Niemcy. Organizacja współpracuje z Fundacją Urszuli Jaworskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum