Instytut Hematologii i Transfuzjologii: chorzy na hemofilię nie chcą przeprowadzki

Autor: JJ, Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2011 15:44

Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię obawia się, że stołeczny Instytut Hematologii i Transfuzjologii planuje przniesienie poradni zaburzeń krzepnięcia oraz laboratorium z głównej siedziby instytutu przy ul. Gandhi na ul. Chocimską.

Instytut Hematologii i Transfuzjologii: chorzy na hemofilię nie chcą przeprowadzki
Stowarzyszenie jeszcze w marcu wystosowało pismo do dyrekcji Instytutu z apelem, aby nie przenosić poradni zaburzeń krzepnięcia oraz laboratorium wykonującego badania układu krzepnięcia.

Zdaniem Bogdana Gajewskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, zmiana lokalizacji poradni i laboratorium byłaby dla chorych katastrofą. Z informacji uzyskanych przez stowarzyszenie ma to nastąpić do 15 maja.

W dotychczasowej siedzibie pacjenci objęci są kompleksową opieką specjalistyczną i jest możliwość pełnej diagnostyki. Nie ma takich możliwości w starej siedzibie IHiT na ul Chocimskiej, do której mają być przeniesione poradnia i laboratorium. Przeniesienie laboratorium koagulologicznego może także wydłużyć znacznie czas oczekiwania na wyniki przez pacjentów hospitalizowanych w siedzibie instytutu.

- Na razie nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi na nasze pismo, co jest bardzo niepokojące. Mam nadzieję, że projekt przenosin nie będzie realizowany. Narodowy Program Leczenia Hemofilii przewiduję Instytut Hematologii i Transfuzjologii jako jeden z dwóch ośrodków na całą Polskę. Gdyby pacjent trafił tu z innego ośrodka, miałby duże kłopoty z przemieszczaniem się, a czasem są to osoby o uszkodzonych stawach, chodzące o kulach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prezes Gajewski.

- W przypadku chorych na hemofilię brak natychmiastowej, kompleksowej pomocy grozi tragedią - dodaje Gajewski.

Prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, na łamach "Życia Warszawy" stwierdził, że na razie przenosin nie będzie. Na rozmowę z portalem rynekzdrowia.pl profesor nie znalazł jednak czasu.

- Bardzo cieszymy się z takiego stanowiska profesora Warzochy i mamy nadzieję, że chorzy w dalszym ciągu będą mieli kompleksową opiekę w jednym miejscu. Liczę, że otrzymamy w tej sprawie oficjalne stanowisko - dodaje prezes Gajewski.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum